وبلاگ گروه نرم افزاری حامی

پردازشي از راه دور!


نوشته شده توسط: مهدی قاسمی

چهارشنبه ۵ آذر ۱۳۹۳


اخبار تکنولوژی

سال‌ها پس از آن که کاربران به صورت مستقيم در کار با رايانه درگير هستند و امور پردازشي خود را با سخت‌افزارهايي که در قالب يک رايانه روميزي يا لپ‌تاپ وجود دارد، انجام مي‌دهند، اخيرا با عنوان‌هايي روبه‌رو مي‌شويم که در حال تغيير ديد کلي از يک رايانه روميزي هستند.

اغراق نيست اگر بگوييم عنوان رايانه پردازش از راه دور يا معادل Remote Streaming Consumer Computing با پيدايش تکنيک پردازش ابري پا به عرصه وجود گذاشته است. در اين تکنيک پردازنده و واحد ذخيره‌کننده در کنار دست شما قرار ندارد بلکه جايي در اينترنت به شما خدمات مي‌دهند. رايانه پردازش از راه دور مزاياي بسياري دارد. در اين شيوه نيازي نيست کاربران نگران سيستم‌عامل خود باشند يا از ضعف سخت‌افزار خود رنج بکشند، يا حتي دغدغه نوع سخت‌افزار خود را براي اجراي نرم‌افزاري خاص به دوش بکشند.

اولين نتيجه حاصل از اين مزايا کم کردن هزينه‌ها خواهد بود که نمونه آن در کروم‌بوک گوگل ديده مي‌شود. البته مشکلي هم همواره با رايانه پردازش از راه دور وجود دارد و آن نوع اتصال و نرخ انتقال اطلاعات است. اگر چه در رايانه‌هاي روميزي مشکلاتي مانند قفل سيستم‌عامل يا هنگ آن وجود دارد اما مسائلي مانند افت کيفيت تصوير و پاسخ کند به ورودي‌ها از آن هم بزرگ‌تر است.

همين عامل تجربه ناخوشايند افراد را در کار با رايانه‌هاي پردازش از راه دور به همراه خواهد داشت. رشد فناوري و در نتيجه افزايش نرخ انتقال اطلاعات در اينترنت و به دنبال آن برطرف شدن مشکلات ارتباطي، بسياري از شرکت‌هاي بزرگ را که پيش از اين از رايانه پردازش از راه دور برحذر بودند، واداشته تا دوباره در اين زمينه تامل کنند.

هفته گذشته شرکت Nvidia سرويس بازي از راه دور خود را به نام GRID معرفي کرد و پيش از آن نيز شرکت Adobe با معرفي فتوشاپ جديدش در اين راه پيش قدم شده بود.

به گزارش Techcrunch محصول جديد Adobe که با پسوند CC به بازار ارائه شده است، به خوبي توانسته از پس مشکلات موجود در راه پردازش از راه دور بر آيد.

اين نرم‌افزارها با آن که در مرورگر وب اجرا مي‌شوند اما مانند يک نرم‌افزار عادي در رايانه روميزي عمل مي‌کنند. هر چند زود است بگوييم که اين دسته از نرم‌افزارها براي اعلام عمومـي مناسب به نظر مي‌رسند امـا ادوبـي در حال حاضـر مي‌تواند اين خدمات را به طور آزمايشي براي شش ماه به متقاضيان ارائه دهد.

سرويس Grid هم به قدري خوب کار مي‌کند که اگر آن را روي يک تبلت به اجرا در آوريد، نمي‌توانيد تفاوتي بين اجرا روي يک تبلت و يا اجرا روي يک رايانه روميزي قائل شويد.

در حال حاضر استفاده از Grid به کاربران آمريکاي شمالي محدود شده ديگر کاربران در آينده قادر خواهند بود از اين سيستم استفاده کنند.

منبع:بایتنام

نظر ، پیشنهاد ، انتقاد


آخرین مطالب

کلمات کلیدی