وبلاگ گروه نرم افزاری حامی

ياهو، جايگزين گوگل


نوشته شده توسط: مهدی قاسمی

چهارشنبه ۵ آذر ۱۳۹۳


اخبار تکنولوژی

شرکت موزيلا اعلام کرده است از ابتداي ماه دسامبر، مرورگر فايرفاکس به طور پيش‌فرض از موتور جست‌وجوي ياهو براي کاربران تلفن همراه و رايانه‌هاي روميزي در ايالات متحده آمريکا استفاده خواهد کرد.

بر اساس قرارداد پنج ساله ميان ياهو و موزيلا، موتور جست‌وجوي ياهو جايگزين موتور جست‌وجوي گوگل در مرورگر فايرفاکس خواهد شد. مهم‌ترين ويژگي جست‌وجوي جديد در اين مرورگر، طراحي مدرن و همه‌جانبه مي‌باشد که توسط تيمي از شرکت موزيلا انجام مي‌شود.

همکاري موزيلا و ياهو

موزيلا، به طور پيش‌فرض در روسيه از موتور جست‌وجوي ياندکس و در چين از موتور جست‌وجوي بايدو براي کاربران فايرفاکس استفاده خواهد کرد. البته گوگل، DuckDuckGo و تعداد ديگري از موتورهاي جست‌وجوي محلي به عنوان جايگزين در اين مرورگر باقي خواهند ماند. از آن‌جا که تا به حال ميزان قابل توجهي از درآمد بنياد موزيلا از طريق مشارکت با گوگل در جست‌وجوي اينترنتي براي مرورگر فايرفاکس به دست آمده است، هم‌اکنون با پيشنهاد جديد همکاري ياهو، موزيلا در شرايط دشواري قرار دارد چرا که رشد درآمد براي هر شرکتي از جمله بنياد موزيلا بسيار مهم مي‌باشد. لازم به ذکر است در سال 2012 حدود 88 درصد از درآمد موزيلا از طريق همکاري با گوگل تامين شد. اگرچه مشارکت اين دو شرکت منجر به کسب درآمد قابل توجه براي موزيلا شده است اما با توجه به اتمام زمان قرارداد در سال جاري و ابراز تمايل مديران موزيلا و ياهو به همکاري، به نظر مي‌رسد در آينده موزيلا قرارداد خود با گوگل را تمديد نخواهد کرد. در همين راستا "کريس بيرد" مديرعامل بنياد موزيلا اعلام کرده است:"از سال 2004 گوگل، موتور جستجوي پيش‌فرض در فايرفاکس بوده است اما اکنون ما به دنبال فرصت و کشف گزينه‌هاي مناسب براي رقابت در بازار جست‌وجوي آنلاين هستيم". وي در ادامه اشاره کرده است:"همکاري با ياهو ما را هيجان‌زده کرده است و با اين مشارکت، جست‌وجوي ابتکاري جديد و محتواي مناسب را با هم در اختيار کاربران فايرفاکس در ايالات متحده آمريکا قرار خواهيم داد". همچنين "ماريسا ماير" مديرعامل شرکت ياهو ضمن ابراز خرسندي از اين همکاري، آن را فرصت مناسبي براي رشد ارتباطات و سرمايه‌گذاري دانسته است.

رقابت براي سهم بيشتر

همکاري جديد ياهو با موزيلا براي مرورگر فايرفاکس باعث رقابت بيشتر شرکت‌هاي ارائه دهنده موتور جست‌وجو و مرورگر در بازار جست‌وجو خواهد شد. اگرچه استفاده از فايرفاکس در چند سال اخير کاهش يافته است اما در حال حاضر 15 درصد از بازار مرورگرها را به خود اختصاص مي‌دهد. همچنين سهم ياهو از بازار موتورهاي جست‌وجو در ايالات متحده آمريکا حدود 10 درصد مي‌باشد.

منبع: بایتنام

نظر ، پیشنهاد ، انتقاد


آخرین مطالب

کلمات کلیدی