وبلاگ گروه نرم افزاری حامی

دانش را به اشتراک بگذاريد


نوشته شده توسط: مهدی قاسمی

پنجشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۳


اخبار تکنولوژی

اين روزها کم‌تر کسي وجود دارد که با سرويس‌هاي به اشتراک‌گذاري دانش آشنا نباشد. شايد تا کنون عنوان سرويس‌هاي به اشتراک‌گذاري دانش را نشنيده باشيد اما به طور حتم با سرويس‌هايي مانند Wikipedia و يا Pinterest مکرر برخورد داشته‌ايد و اگر به نوع کار آن‌ها آشنا باشيد، معنا و مفهوم عبارت به اشتراک‌گذاري دانش را خواهيد فهميد. در اين سرويس‌ها و سرويس‌هاي ديگر اينترنتي که کار مشابهي را انجام مي‌دهند، محتوا عموما توسط کاربران ايجاد مي‌گردد که در آن‌ها دانش خود را به اشتراک مي‌گذارند. با توجه به چنين شيوه‌اي در به اشتراک‌گذاري دانش، اخيرا سرويسي به نام Wakelet معرفي شده که با نوعي جديد از ارائه و به اشتراک‌گذاري دانش به استقبال کاربران آمده است. سرويس Wakelet به کاربران خود اجازه مي‌دهد که بتوانند کلکسيوني شامل لينک‌هاي اينترنتي، فايل‌هاي تصويري و صوتي در رابطه با هر موضوع دلخواهي را که به آن علاقه دارند، در يک جا جمع کنند. سرويس Wakelet به هر يک از اين کلکسيون‌ها Wake مي‌گويد.

هر کاربر مي‌تواند بسته به علاقه خود به سادگي Wake ايجاد کند. علاوه بر اين اگر در بين Wakeهاي ديگر کاربران، به موضوعي علاقه‌مند شد، مي‌تواند آن Wake را دنبال کند تا در صورت هر گونه به‌روز رساني از تغييرات آن آگاه شود. هفته گذشته TNW با اعلام اين خبر افزود که در يک دور سرمايه‌گذاري، سرويس Wakelet توانسته سرمايه 1.6 ميليون دلاري جذب کند که در بين برخي از سرمايه‌گذاران نام‌هايي همچون کريس بيات و جو وي ديده مي‌شوند که بنيان‌گذاران Chillingo شرکت منتشر کننده بازي موبايل هستند. شرکت Chillingo توسط EA خريداري شده است. در حال حاضر استفاده از اين سرويس رايگان است؛ هر چند که Wakelet اعلام کرده است در آينده برنامه‌هايي براي تجاري‌سازي برخي از امکانات اين سرويس را دارد. افراد در سرويس Wakelet مي‌توانند مجموعه‌اي از لينک‌ها را گرد هم آورده و تغييرات مورد نظر خود را روي آن‌ها اعمال کنند. سپس نحوه ارائه مطالب را تعيين کنند. امکان ويژه‌اي در اين سرويس در نظر گرفته شده است، توانايي اخذ نظرهاي ديگر کاربران در رابطه با يک Wake است. کاربران مي‌توانند هر Wake را به اشتراک گذاشته تا براي تکميل دانش موضوع آن از ديگران نيز کمک بخواهند. اگر با مدل و فضاي کاري سرويس‌هاي مشابه Wakelet آشنا باشيد، متوجه خواهيد شد که انتخاب نوع موضوع اولين و مهم‌ترين اختلاف بين Wakelet با اين سرويس‌ها است.

به گزارش پديد آورندگان اين سرويس، کاربران حال حاضر Wakelet در رابطه با هر موضوعي چه به صورت کلي و يا تخصصي از راهنماي گردشگري گرفته تا اخبار سياسي و يا شرکت‌ها، Wakeهاي متنوعي را جمع‌آوري کرده‌اند. در حال حاضر تنها راه براي توليد محتوا و يا Wake استفاده از مرورگرهاي اينترنتي امروز است.

منبع:بایتنام

نظر ، پیشنهاد ، انتقاد


آخرین مطالب

کلمات کلیدی