وبلاگ گروه نرم افزاری حامی

غربت الکامپ در جمع مديران و دوستداران!


نوشته شده توسط: مهدی قاسمی

پنجشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۳


اخبار تکنولوژی

رشد سريع فناوري و افزايش کاربردهاي فناوري اطلاعات در دهه‌هاي گذشته باعث شده است تا بسياري از شرکت‌هايي که به دستاوردهاي جديدي در زمينه فناوري‌هاي نو و محصولات جديد تکنولوژي دست يافته‌اند، ناگزير گردند محصولات و خدمات خود را در نمايشگاه‌هاي مختلف به عرضه عموم گذاشته تا علاوه بر معرفي محصولات جديد، زمينه را براي آشنايي با ساير شرکت‌ها و مکاني براي تبادل ايده‌هاي نو فراهم آورند. به همين خاطر مي‌توان گفت که برپايي نمايشگاه‌هاي کامپيوتر و ICT همواره يکي از مهم‌ترين رخدادهاي عرصه تکنولوژي و فناوري اطلاعات در هر سال به شمار مي‌روند و حضور شرکت‌هاي فعال و پيشرو در اين حوزه نقش به سزايي را در افزايش کيفي و سير صعودي رشد فناوري ايفا خواهند نمود.

در کشور ما نيز با وجود اين که برپايي نمايشگاه‌هاي محصولات تکنولوژي و فناوري اطلاعات با عنوان نمايشگاه‌هاي الکامپ سابقه نسبتا زيادي ندارد ولي به خاطر طيف گسترده و علاقه‌مند به عرصه‌هاي فناوري، همواره شاهد حضور پر رنگ مخاطبان در اين نمايشگاه‌ها هستيم.

اما با وجود انتظارات فراوان از نمايشگاه‌هاي الکامپ به عنوان بزرگ‌ترين ويترين فناوري اطلاعات کشور، گويا حواشي نمايشگاه امسال نه تنها به اتفاقات ناخوشايند قبل از شروع آن ختم نشد بلکه با برپايي نمايشگاه هر روز شاهد حواشي پر رنگ‌تري نيز بوده‌ايم.

اگر از اتفاقات قبل از شروع نمايشگاه و انصراف سازمان نصر و اتحاديه فناوران رايانه‌اي تهران، به عنوان مجريان اصلي در برپايي الکامپ بيستم بگذريم، شايان ذکر است که اين انصراف‌ها به دليل عدم شفافيت شرکت نمايشگاه‌ها در مسائل ريالي و وجود روندهاي ناسالم مالي در الکامپ بيستم بود که در هفته گذشته مفصلا درباره آن سخن گفتيم، حضور نيافتن وزير ارتباطات و معاونان وي در افتتاحيه اين نمايشگاه و عدم شرکت برندهاي معروف حوزه فناوري و ICT کشور، از مسائل ديگري بود که باعث پايين آمدن سطح نمايشگاه امسال نسبت به سال‌هاي گذشته گرديد.

از سوي ديگر در جريان کناره‌گيري وزارت ارتباطات از شرکت در نمايشگاه الکامپ، حضور وزير فرهنگ و ارشاد به عنوان نماينده دولت و عالي‌ترين مهمان الکامپ بيستم و عدم استقبال وي براي سخنراني در مراسم افتتاحيه، از حواشي ديگري بود که به گفته برخي رسانه‌ها مي‌توان آن را ناشي از قهر وزارت ارتباطات با الکامپ دانست. هر چند که رابطه شکراب ميان شرکت نمايشگاه‌ها و وزارت ارتباطات ديرينه بوده و مي‌توان آن را در دلايل مختلفي جست‌وجو کرد اما عدم شفافيت روند مالي در برگزاري الکامپ، به مهم‌ترين موضوع اختلاف برانگيز بين اين دو نهاد تبديل شده است.

از طرف ديگر وجود برخي قوانين سختگيرانه مالي باعث شده بود نه تنها حضور شرکت‌هاي خارجي در نمايشگاه امسال با مشکلات بسياري همراه گردد بلکه حضور برندهاي مطرح محصولات خارجي در ساير غرفه‌ها نيز با مشکل مختلفي روبه‌رو شود. به عنوان مثال بر اساس قوانين نمايشگاه اگر در مساحتي از غرفه‌هاي داخلي، جنس داراي برند خارجي حضور داشته باشد، ارزي قلمداد شده و هزينه آن مطالبه مي‌گردد. اين در حالي است که در بسياري از کشورها براي حضور شرکت‌هاي خارجي علاوه بر ايجاد تخفيف‌هاي گوناگون با ارائه مشوق‌هاي مختلف مالي، سعي مي‌کنند آن‌ها را براي حضور در نمايشگاه خود ترغيب نمايند.

اکنون در شرايطي که مي‌بايست الکامپ بيستم به عنوان برگ افتخار صنعت فناوري کشور معرفي گردد بايد از آن به عنوان يک تجربه تلخ ياد نمود و بي‌شک در صورت ادامه اين روند در سال‌هاي آتي نبايد رشد و شکوفايي صنعت کامپيوتر و فناوري اطلاعات را انتظار داشت.

منبع: بایتنام

نظر ، پیشنهاد ، انتقاد


آخرین مطالب

کلمات کلیدی