وبلاگ گروه نرم افزاری حامی

موتور «آنریل4» رایگان شد


نوشته شده توسط: حمید قاسمی

سه شنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۳


آموزش برنامه نویسی آندروید

استودیوی بازی‌سازی خوش‌نام اپیک‌ گیمز در کنار ساخت بازی‌های مشهور و پرطرفداری همچون مجموعه‌های Gears of War و «آنریل تورنمنت» (Unreal Tournament) ید طولایی در طراحی و ساخت موتورهای پایه‌ی بازی‌سازی دارد. موتورهای بازی‌سازی به‌عنوان پلت‌فرم‌های اصلی ساخت بازی‌های رایانه‌ای و ویدیوی توسط استودیوهای بازی‌سازی به‌کار گرفته می‌شوند. اگر با سازوکار تولید بازی‌های رایانه‌ای و ویدیویی آشنایی ندارید باید بدانید که تا پیش از این بازی‌سازها برای طراحی و ساخت بازی‌های‌شان یا باید یکی از همین موتورهای آماده را خریداری می‌کردند، یا موتور شخصی‌‌سازی شده‌شان را برای طراحی عناوین‌شان به‌کار می‌گرفتند. برای طراحی موتورهای شخصی هم باید تیم مجربی از برنامه‌نویسان دور هم جمع می‌شدند و با صرف زمان و هزینه‌ی هنگفت اقدام به تولید موتور پایه می‌کردند. تجربه نشان داده با وجود هزینه‌های سرسام‌آور، معمولا خروجی کار چنگی به‌دل نمیزد و موتورهای تولید شخصی آن‌طور که باید به کار ساخت بازی‌های رایانه‌ای و ویدیویی نمی‌آمدند.
اما حالا اپیک گیمز با ایده‌ای طلایی سراغ بازی‌سازها آمده؛ از این پس هر کسی که اراده کند می‌تواند بسته‌ی کامل جدیدترین نسخه از موتور آنریل انجین (یکی از بهترین موتورهای پایه‌ی ساخت بازی‌های رایانه‌ای و ویدیویی) را از سایت اپیک گیمز دانلود و به راحتی از آن استفاده کند. موارد استفاده از موتور پایه‌ی آنریل شامل طراحی بازی، تحقیق و مطالعه در خصوص مکانیک‌ها و فرمول‌های ساخت بازی، معماری مکانیک‌های روند بازی، تصویرسازی برای استفاده توسط دوربین‌های VR و ساخت انیمیشن‌ است.


احتمالا انتظار ندارید که اپیک تمام این امکانات را بدون کم‌ترین چشم‌داشتی در اختیار سازنده‌های بازی‌های رایانه‌ای و ویدیویی و حتا طراحان اپلیکیشن‌های دستگاه‌های هوشمند قرار دهد. بر اساس قراردادی که پیش از دانلود نسخه‌ی رایگان آنریل انجین4 به امضا میرسد، بازی‌ساز موظف می‌شود در صورتی که هر بازی تولیدی‌اش بیش از 3000 دلار بفروشد، در بازه‌های سه ماهه 5 درصد از درآمد ناخالص‌اش را در اختیار اپیک گیمز قرار دهد. در صورتی هم که بازی ناموفق بود و نفروخت، اپیک انتظار هیچ سود و درآمدی از این قرارداد نخواهد داشت. مسوولان اپیک گیمز شعار جالبی برای سیاست جدیدشان درنظر گرفته‌اند: "اپیک تنها زمانی موفق می‌شود که پیش از آن بازی‌سازان موفق شده باشند."
مسوولان اپیک تاکید کرده‌اند نسخه‌ی قابل دانلود دقیقا همانی است که خود این استودیو برای ساخت بازی‌های‌اش از آن استفاده می‌کند. هم‌چنین این نسخه همان است که تا پیش از این سایر استودیوهای  بازی‌سازی با صرف هزینه‌های زیاد برای ساخت بازی‌های‌شان خریداری می‌کردند؛ از بازی‌های مستقل جمع و جور گرفته تا بازی‌های بزرگ و پرهزینه که با سر وصدای زیاد منتشر می‌شوند. موتور آنریل انجین4 از دامنه‌ی وسیعی از پلت‌فرم‌ها پشتیبانی می‌کند. از کنسول‌های بازی نسل‌های هفت‌ام و هشت‌ام گرفته تا رایانه‌های شخصی و در نهایت تبلت‌ها و گوشی‌های هوشمند. همچنین طراحان این موتور تایید کردند نسخه‌ی چهارم این موتور 100 درصد از کدهای پایه‌ی C++ را درخود گنجانده است. اپیک ادعا می‌کند هدف‌اش از این برنامه این بوده که به بازی‌سازها تمام آن‌چه را که می‌تواند، بدهد تا آن‌ها بتوانند هرچه می‌خواهند، خلق کنند. خبر رایگان شدن موتور پایه‌ی آنریل انجین4 و سیاست‌هایی که اپیک در پس آن اتخاذ کرده همگی توسط «تیم سوینی»، موسس و یکی از مدیران عامل اپیک گیمز در بلاگ اختصاصی موتور آنریل شرح داده شده‌اند.


خبر رایگان شدن جدیدترین نسخه‌ی موتور پایه‌ی آنریل می‌تواند برای بازی‌سازان ایرانی خبری به مراتب خوشحال‌کننده‌تر در مقایسه با بازی‌سازان خارج از کشور باشد. تا پیش از این اگر بازی‌سازان ایرانی قصد می‌کردند از این موتور برای ساخت بازی‌های‌شان استفاده کنند، تنها نسخه‌های آزمایشی و محدود گیرشان می‌آمد. دلیل این امر هم ساده بود. برای تهیه‌ی نسخه‌ی کامل باید شرکتی خارج از این به‌ثبت می‌رساندند تا بعد از آن تازه بتوانند با اپیک برای خرید نسخه‌ی کامل وارد مذاکره شوند. اما حالا همه چیز تغییر کرده و مانع خاصی پیش روی بازی‌سازهای داخلی برای تهیه‌ی این موتور وجود ندارد. تنها عامل نگران کننده سیاست‌های محدودکننده‌ای است که شرکت‌های غربی در مواجه با کاربران ایرانی درنظر می‌گیرند. البته که در این مورد خاص حق کاملا با اپیک است؛ چرا که باید مطمئن شود در انتها سهم 5 درصدی‌اش از درآمد ناخالص فروش بازی‌ها را به‌دست خواهد آورد.
بازهای بزرگ و تراز اولی با استفاده از نسخه‌های مختلف موتور پایه‌ی آنریل انجین ساخته شده‌اند که از آن جمله می‌توان به مجموعه‌های Gears of War، آنریل تورنمنت، Deus Ex، «بایوشاک»، «بتمن»، «اسپلینترسل» و «سرزمین‌های مرزی» (Borderlands) اشاره کرد. از جمله سازمان‌هایی هم که از موتور آنریل برای اهداف مختلف تحقیقاتی، مطالعاتی و شبیه‌سازی استفاده می‌کنند می‌توان به ارتش ایالات متحده، نیروی دریایی ایالات متحده، ارتش چین، ناسا، شرکت‌های فیلم‌سازی «وارنر برادرز»، «کلمبیا پیکچرز»، «سونی پیکچرز» و در نهایت FBI اشاره کرد.نام

نظر ، پیشنهاد ، انتقاد


آخرین مطالب

کلمات کلیدی