وبلاگ گروه نرم افزاری حامی

مايکروسافت و تمايلاتش به جهان متن‌باز


نوشته شده توسط: حمید قاسمی

پنجشنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۴


اخبار تکنولوژی

يکي از شرکت‌هايي که از قديم الايام به اين محکوم بوده است که سورس برنامه‌هايش بسته است و به صورت انحصاري کار کرده و کاربران را به خود وابسته نگه مي‌دارد شرکت مايکروسافت است. بدون شک اگر در حال حاضر هم از هر مدافع حقوق متن باز اين سئوال پرسيده شود باز هم در پاسخ به آن گفته مي‌شود که مايکروسافت شرکتي است که به خوبي با جهان متن باز کنار نيامده و در اين زمينه همکاري نداشته است.

اما در چند سال اخير اين شرکت اقداماتي را هر چند به صورت محدود انجام داده که از مايکروسافت کاملا بعيد به نظر مي‌رسيده است. بعد از ماجراي متن باز شدن مجموعه نرم افزارهاي برنامه نويسي دات نت که بدون شک يکي از قدرتمندترين مجموعه نرم افزارهاي برنامه نويسي در جهان هستند، اقدام ديگري هم از مايکروسافت ديديم که مرتبط با جهان اوپن سورس بود.

شرکت مايکروسافت طي ماه گذشته اعلام کرد که پروژه تلسکوپ جهاني خود را به صورت اپن سورس در خواهد آورد. اين پروژه که به اختصار WWT خوانده مي شود در سال ۲۰۰۷ ميلادي و به عنوان يک برنامه سازماني مشترک آغاز به کار کرد.

 

پروژه تلسکوپ مايکروسافت

هدف از اجراي اين پروژه ايجاد "تصويري يکپارچه و رايگان از کهکشان است که امکان دسترسي کاربران به تصاوير چند طيفي مرتبط به همين موضوع را فراهم مي کند و اين در حالي است که همه اين اطلاعات از نشريات علمي و پايگاه هاي تحقيقاتي آنلاين دنيا بدست آمده است".

اما با شنيدن نام اين پروژه، اين سوال در ذهن بسياري شکل گرفت که آيا مايکروسافت برنامه اي فضايي را دنبال مي کند؟

شرکت مورد بحث نيز براي روشن تر شدن داستان تصميم گرفت که دسترسي به سورس برنامه اش را براي همگان آزاد کند.

مهم ترين مزيت اقدام اخير مايکروسافت براي اين شرکت آن خواهد بود که گستره مأموريت اصلي برنامه تلسکوپ جهاني آن وسيع تر خواهد شد و در نهايت به کشف راه هاي جديدي براي استفاده از اين اطلاعات در پروژه هاي آموزشي مي انجامد. به هر حال نمي‌توان اين نکته را ناديده گرفت که با اين روش تعداد افرادي که به سمت اين پروژه کشيده مي‌شوند، اضافه خواهد شد.

با توجه به ادعاي مايکروسافت در مورد اين برنامه ما هم تصميم گرفتيم تا اين اپليکيشن را دانلود کرده و از نزديک با امکانات آن آشنا شده و براي شما در اين زمينه نظر خودمان را ارائه کنيم.

 

اين برنامه چگونه است؟

نظر نهايي: اين برنامه بسيار فوق العاده بوده و حاوي دستورالعمل هايي در مورد موضوعات مختلف است. منوهاي متني بسيار زيبايي براي آن در نظر گرفته شده که هر يک از آن‌ها ويژگي‌هايي خاص را به نمايش مي گذارند.

با کليک راست روي يک صورت فلکي، کهکشان يا سياره مي توانيد به پايگاه‌هاي داده اي مختلف (از ويکي پديا گرفته تا دايره المعارف هاي تخصصي در حوزه ستاره شناسي) در مورد آن دسترسي پيدا کنيد. مايکروسافت ابراز اميدواري کرده که اين تورهاي آموزشي و توانايي برنامه در روايت داستان پيرامون موضوعات مختلفي چون سيارات در نهايت بتواند مبناي دستاوردهاي علمي آينده قرار گيرد.

اپن سورس نمودن اين برنامه از سوي مايکروسافت اقدامي ديگر است که در راستاي بهبود عملکرد محصولات آن با ساير سيستم‌عامل‌ها و جوامع کاربري صورت مي گيرد.

 

 

ادامه فعاليت‌هاي متن‌باز

در اواخر سال گذشته ميلادي بود که خبر اپن سورس شدن .NET که در واقع چهارچوب اصلي برنامه هاي ساخته شده براي محصولات ويندوزي محسوب مي شود از سوي مايکروسافت منتشر شد.

حال اين شرکت اعلام کرده که در حال ساخت يک مجموعه آفيس براي اندرويد و iOS است و به نظر مي رسد که نادلا در روند مايکروسافت تغيير ايجاد کرده است و به جاي ايجاد يک اکوسيستم بسته، قصد دارد تا با ارائه اپليکيشن‌هاي محبوب خود براي ساير پلتفورم ها، شمار بيشتري از کاربران را با خود همراه نمايد.

هنوز براي اظهار نظر در مورد آينده پروژه تلسکوپ جهاني مايکروسافت زود است اما اگر دوست داريد که عکس هاي فوق العاده اي از مريخ ببينيد کافي است نگاهي به گالري تصاوير سيارات اين برنامه بيندازيد يا سفري سه بعدي داشته باشيد به منظومه شمسي.

اين برنامه از طريق يک اپليکيشن اختصاصي قابل اجرا خواهد بود و چنانچه تمايل به دريافت جديدترين جزئيات و آپديت هاي آن داشه باشيد مي توانيد هم اکنون با نسخه آنلاينش کار کنيد.

مشخص نيست که نسخه اپن سورس اين برنامه چه زماني منتشر خواهد شد اما مايکروسافت بايد پيش از انجام هر کاري کد برنامه و امکانات مختلف آن را تکميل نمايد.

منبع: بایتنام

نظر ، پیشنهاد ، انتقاد


آخرین مطالب

کلمات کلیدی