وبلاگ گروه نرم افزاری حامی

ده متن‌باز در خدمت IoT


نوشته شده توسط: مهدی قاسمی

چهارشنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۴


اخبار تکنولوژی

شايد تا کنون نامي از بوردها و پلتفورم‌هاي آموزشي Raspberry Pi نشنيده باشيد. اين پلتفورم‌هاي آموزشي که توسط بنيادي به همين نام در انگليس طراحي و توليد شده و دو نسخه از آن تا کنون به وجود آمده، در حقيقت نوعي کامپيوتر در يک بورد هستند که پايگاه Techcrunch گزارش داد تا کنون 5 ميليون بورد از اين کامپيوترها به فروش رفته است. اما ماجرايي که باعث شده تا نام اين کامپيوترها که در اندازه‌هاي يک کارت اعتباري بانکي هستند، بيش از پيش شنيده شود، نه خود Raspberry بلکه مايکروسافت است.

به احتمال زياد شما هم شنيده‌ايد که نسخه دهم ويندوز تمام عادت‌هاي قبلي شرکت مايکروسافت را شکسته و عنوان اولين ويندوز متن‌باز مايکروسافت را از آن خود کرده است.

حال مايکروسافت خبر داده که امکاني را به وجود آورده تا افراد بتوانند نسخه دهم ويندوز را روي Raspberry Pi نصب کنند.

در اعلاميه‌هاي مايکروسافت علاوه بر Raspberry Pi نام پلتفورم‌هاي ديگري همچون Arduino Galileo و MinnowBoard هم به عنوان کانديد براي ميزباني ويندوز 10 شنيده مي‌شود. اين نسخه رسمي از ويندوز Windows Embedded IoT نام گرفته که کاربران علاقه‌مند مي‌توانند آن را از سايت مايکروسافت دريافت کنند.

نکته جالب در مورد اين نسخه قرار دادن پسوند IoT در نام آن است که بيان‌گر اين موضوع است که مايکروسافت قصد دارد ويندوز را به دنياي جديد اينترنت اشياء راه دهد. مايکروسافت در رابطه با اين نسخه مي‌گويد: "ويندوز 10 با هسته IoT (اينترنت اشياء) نسخه‌اي جديد و کم هزينه براي دستگاه‌هاي کوچک است که به طور رايگان در اختيار افراد و شرکت‌هايي است که سازندگان سخت‌افزار هستند". اين به اين معني است که افراد مي‌توانند به راحتي نسخه‌اي از ويندوز را روي سخت‌افزارهاي خود به اجرا گذارند. نکته جالب اين است که اين نسخه از ويندوز به پلتفورم‌هاي Arduino و Raspbian بسيار شبيه است. البته نبايد انتظار داشت که بتوان روي اين بوردهاي سخت‌افزاري برنامه‌هاي سنگين مانند بازي‌هاي کامپيوتري اجرا کرد.

اين پلتفورم‌هاي نرم‌افزاري و سخت‌افزاري براي بوردهايي ايجاد شده‌اند که براي خاموش و روشن کردن يک رله يا LED از طريق اينترنت و راه دور توليد مي‌شوند. در حقيقت رابط کاربري اين سيستم‌عامل بسيار ضعيف است مگر آن که کاربر براي آن نرم‌افزار بنويسد. از زمان پيدايش اينترنت اشياء تا کنون بيشتر از پنج سال نمي‌گذرد اما رواج گسترده آن و سخت‌افزارهايي که براي آن به وجود آمده باعث شده تا مايکروسافت نيز براي توسعه مصرف سيستم‌عامل خود دست به سنت‌شکني‌هاي بزرگي بزند. ايده دستگاه‌هاي متصل به اينترنت يا همان اينترنت اشياء محلي است که کاربران مي‌توانند در تعامل با دستگاه‌هاي اطراف خود، به آن‌ها متصل شده و از وضعيت آن‌ها آگاه گردند.

بایتنام

نظر ، پیشنهاد ، انتقاد


آخرین مطالب

کلمات کلیدی