وبلاگ گروه نرم افزاری حامی

از خوبي‌ها تا بدي‌هاي فناوري


نوشته شده توسط: حمید قاسمی

چهارشنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۴


اخبار تکنولوژی

مهم ترين تغيير در جهان ما ورود سريع انواع فناوري‌ها به زندگي روزمره انسان‌ها مي‌باشد. بدين صورت که همه ما براي انجام دادن کارهاي بسيار ساده و عادي روزانه خود هم، دست به دامان اين فناوري‌ها شده‌ايم. به تدريج زماني خواهد رسيد که هر گونه ارتباط بين انسان‌ها فقط از طريق رسانه‌ها و ابزارهايي چون رايانه و اينترنت باشد و اختراعاتي که براي راحتي و آسايش ما به وجود آمده‌اند باعث دورشدن انسان‌ها از يکديگر مي‌شوند. شمار کاربران اينترنتي روز به روز در حال افزايش مي‌باشد، استفاده مداوم و طولاني از رايانه و اينترنت باعث بروز مشکلات روحي و رواني و جسمي بسياري در ميان کاربران شده است.

گوشه‌نشيني و دوري از اجتماع و بي‌توجهي به سلامت جسمي و به وجود آمدن مشکلاتي از قبيل چاقي مفرط و بيماري‌هاي قلبي به دليل نداشتن تحرک مورد نياز و همچنين اختلال در سيستم بينايي و عصبي از حادترين مضرات استفاده نادرست و بيش از حد از اين فناوري‌ها مي‌باشد.

بوني ناردي، انسان شناس و محقق شرکت اپل، پايه‌گذار دهکده‌هاي الکترونيکي در جهان مي‌باشد. اين انسان شناس تحقيقات وسيع و گسترده‌اي را روي مردمان جهان انجام داده است.

زمينه کاري ناردي، او را به سمـت اکتـشـاف جنگل‌هاي ديجيتالي و محله‌هاي الکترونيکي سوق داده است. او تلاش کرده است که تغييرات و تحولات تمدن‌ها و فرهنگ‌هايي را کـه در طـول دهـه‌هـاي اخيـر گسترش يافته و شکل گرفته‌اند، تحليل و بررسي نمايد.

سايت www.firstmonday.com مصاحبه‌اي را با او انجام داده است که در ادامه مي‌خوانيم.

 

 

چرا بايد طرز فکر و رفتار کاربران رايانه براي انسان شناسي مثل شما جالب باشد؟

رشته رايانه و مسائل مربوط به آن در جهان امروز ما به طور جدي مورد توجه مي‌باشد. افراد جامعه به راحتي مي‌توانند با تغيير رفتار اجتماعي خود کل جامعه را دچار تحول و دگرگوني کنند. بيشتر تحقيقات در مورد رايانه توسط دانشمندان علوم رايانه و روانشناسان صورت گرفته است. به نظر من آن‌ها هميشه به بررسي بهترين و بدترين حالت پرداخته‌اند و حد متوسط را در نظر نگرفته‌اند، حالا من دوست دارم که اين حقيقت را در مورد همه حالات ممکن بررسي کنم.

 

امروزه بسياري از اشتباهات و خطاها را به راحتي به رايانه و مشکلات الکترونيکي و ديجيتالي نسبت مي‌دهند، به نظر شما آيا خود رايانه به عنوان يک عامل اصلي قادر به مرتکب شدن اشتباه و خطا مي‌باشد ؟

به نظر من رايانه بزرگترين و باارزش‌ترين ساخته انسان مي‌باشد اما اين وسيله تنها براي سهولت و سرعت بخشيدن به کارها و انجام حجم گسترده‌اي از کار در مدت زمان اندکي به وجود آمده است. رايانه به تنهايي قادر به انجام کاري نيست بلکه اين خود انسان‌ها هستند که راهنما و راهبر آن هستند، اين ما هستيم که مي گوييم چه کاري را بايد انجام دهد. همه اشتباهات و يا خطاهايي که صورت مي‌گيرد تنها به دليل بي‌دقتي و بي‌توجهي خود انسان‌ها و يا نرم‌افزارهايي که برنامه نويسان مي‌نويسند، مي‌باشد.

 

در مطالعات و تحقيقاتي که انجام داديد چه تفاوتي را بين کساني که به جرائم رايانه‌اي مي‌پردازند و بقيه مجرمان مشاهده کرديد؟

به نظر من استفاده نادرست از فناوري و انجام کارهاي خلاف در اين زمينه شايسته انسان‌هاي تحصيلکرده نمي‌باشد، سرقت از يک بانک قابل مقايسه با سرقت اطلاعات مهم و بسيار محرمانه از مراکز مهم در کشورها نمي‌باشد، جالب است که اين مشکل هم وجود دارد که اغلب اوقات خلافکاران رايانه‌اي بسيار حرفه‌اي هستند و رد پايي از خود به جا نمي‌گذارند و تعقيب و دستگيري آن‌ها مشکل‌تر از ديگر خلافکاران مي‌باشد، و هنگام مجازات اين افراد مسلما با آن‌ها همانند تبهکاران و جنايتکاران سابقه‌دار برخورد نخواهد شد.

 

به نظر شما مردم چه عکس العملي را در مقابل يک فناوري جديد از خود نشان مي‌دهند؟

دستيابي به فناوري‌هاي بسيار پيشرفته، همواره روياي شيرين انسان بوده است. ذات انسان از گذشته‌هاي بسيار دورخواستار نوآوري و تجدد بوده و مي باشد. اين باعث مي‌شود که در هر زمان به فکر ايجاد روياها و انديشه‌هايي که در سر دارد باشد، هنگامي که ابزاري نو به مردم عرضه شود همه افراد تلاش خود را براي به دست آوردن آن انجام مي‌دهند.

 

آيا شما تفاوت محسوسي بين طرز استفاده افراد جوان از رايانه و طرز استفاده خودتان از اين وسيله مي‌بينيد ؟

فرزندان ما به ايـن مي‌انديشند کـه رايانـه وسيلـه‌اي است که به آساني تحت کنتـرل آن‌هـا قـرار مي‌گيرد. اما مـن هنـوز هم از قدرتـي کـه رايانه دارد در وحشت هستم و مطمئنم که اين وسيله به راحتي مي‌تواند کنترل انسان‌ها را در اختيار خود بگيرد. همانطور که اکنون هم افراد بسياري را مي‌بينيم که به خاطر کار زياد با اين وسيله و جذابيت‌هايي که در آن وجود دارد بسياري از عادت‌هاي زندگي خود را تغيير داده‌اند تا وقت بيشتري را براي استفاده از آن به دست آورند.

بایتنام

نظر ، پیشنهاد ، انتقاد


آخرین مطالب

کلمات کلیدی