وبلاگ گروه نرم افزاری حامی

پسورد شما، ضربان قلب شماست


نوشته شده توسط: حمید قیصری

چهارشنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۴


اخبار تکنولوژی

مدت زمان بسيار زيادي است که کارشناسان و متخصصان آي‌تي در حال بررسي مشکلاتي که از نحوه انتخاب رمز عبور توسط کاربران به وجود مي‌آيد، هستند. همان طور که شما هم اطلاع داريد، هک کردن ايميل‌ها يا ديگر شناسه‌هاي کاربري از طريق شناسايي رمز عبور يکي از رايج‌ترين شيوه‌هايي است که توسط هکرها مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

به همين خاطر هميشه راه‌حل‌هايي توسط کارشناسان براي نحوه انتخاب يک رمز عبور مطمئن پيشنهاد داده مي‌شود.

اگر شما هم جزو آن دسته از کاربران هستيد که تعداد زيادي شناسه و رمز عبور داريد، مطمئنا از به خاطر سپردن تمامي اين رمزها راضي نبوده و هميشه به دنبال چاره‌اي هستيد که از حفظ کردن رمزهاي متعدد راحت شويد. جالب است بدانيد به تازگي تحقيقاتي در دانشگاه ملي چونگ هزينگ در تايچونگ تايوان انجام شده است که اگر اين مطالعات با موفقيت به پايان برسد، ديگر احتياجي نخواهد بود که شما کلمه عبور براي خود انتخاب کنيد و اين موضوع کم کم منسوخ خواهد شد. تيمي که در حال حاضر روي اين پروژه در حال کار هستند، يک پسورد کاملا غير قابل رمز گشايي با استفاده از ضربان قلب، اختراع کرده‌اند.

به اين ترتيب راه‌هاي قبلي دسترسي به اطلاعات شخصي با ارزش ما، براي هميشه از بين خواهد رفت.

از اين پس رمز عبور ايميل و حساب بانکي شما تنها با قرار دادن نوک انگشتانتان که نشان‌دهنده ضربان قلب شماست، قابل دستيابي خواهد بود.

اين تيم تحقيقاتي موفق شده است که مفهـوم ضربان قلب انسـان را آزمايـش کرده و آن را به يک رمز عبور از طريق يک دستگاه ضربان نـگار قلـب تبديل کنـد. بـه اين ترتيب اين دستگاه قادر است که با خوانـدن کف دسـت انسان و گرفتن يک امضا که در ضربان قلب هر فرد منحصر به فرد است، يک کليـد مخفي را استخراج کند و به اين ترتيب يک رمز عبور غير قابل دسترسـي توسـط ديگران براي شما به وجود آورد.

اعضاي اين تيم اميد دارند که با استفاده از اين تحقيقات بتوانند اين سيستم را براي تمامي سخت افزارهايي که اکسترنال هستند و ديگر ابزارهايي که به رمز عبور احتياج دارند هم مورد استفاده قرار دهند.

با به‌کارگيري اين سيستم شما ديگر قادر نخواهيد بود که از يک کلمه عبور دو بار استفاده کنيد و با کوچکترين تغييري در شرايط اوليه ورودي‌ها، تمام خروجي‌ها متفاوت خواهد بود.

اگر اين پروژه با موفقيت به اجرا درآيد انقلابي در راستاي امنيت اطلاعات و فايل‌ها ايجاد خواهد شد.

اين فناوري مي‌تواند تمامي دردسرهاي کاربران در رابطه با هک شدن حساب‌هاي شخصي و اکانت‌هاي فيس بوک و توييتر را بر طرف کند. اگر اين پروژه با موفقيت اجرا شود، سيستم‌هاي بانکي و سيستمي که در کارت‌هاي اعتباري مورد استفاده قرار مي‌گيرد هم تغيير خواهد کرد و شما از اين پس قادر خواهيد بود تا تنها از طريق لمس دستگاه با دستان‌تان خدمات مورد نظر خود را دريافت کنيد و يک رمز عبور بيولوژيکي منحصر به فرد داشته باشيد.

با توجه به اين که علم روز به روز در حال پيشرفت است، نمي‌توان گفت که احتمال هک اين روش به هيچ عنوان وجود ندارد اما مي‌توان گفت که دسترسي به اطلاعات شخصي براي هکرها بسيار سخت خواهد شد.نام

نظر ، پیشنهاد ، انتقاد


آخرین مطالب

کلمات کلیدی