وبلاگ گروه نرم افزاری حامی

درآمدزايي شرکت‌ها و خدماتي که روي ابرهاست


نوشته شده توسط: مهدی قاسمی

چهارشنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۴


اخبار تکنولوژی
بررسي روند کاري شرکت‌هايي که در ارائه خدمات کلود فعاليت دارند

اين روزها بيشتر از گذشته اصطلاحي با نام خدمات ابري يا مبتني بر کلود را مي‌شنويم. اين همه گير شدن نشان مي‌دهد که استفاده از سرويس‌ها و خدمات کلود ارائه شده توسط شرکت‌هاي معتبر اينترنتي، مورد استقبال کاربران قرار گرفته است. با وجود اين همه گير شدن اما باز هم مفهوم دقيق سرويس‌هاي کلود يا خدمات ابري براي بسياري از افراد در پس پرده ذهنشان پنهان باقي مانده است که کلود يا ابر دقيقا چه معنايي دارد. اگر اين تصور را داشته باشيم که درک اين مفاهيم براي ما بسيار دشوار است باعث مي‌شود که هيچ گاه نتوانيم به سوالاتي که داريم پاسخ واضحي بدهيم در حالي که هميشه راهي براي درک ساده مسائل فني وجود دارد که در اختيار داشتن اين اطلاعات مي‌تواند در زندگي عادي و در استفاده روزمره ما بسيار کارآمد و راهگشا باشد. در حال حاضر بسياري از شرکت‌هاي بزرگ و معتبر اينترنتي نظير، گوگل، اپل، آمازون، مايکروسافت و آي‌بي‌ام به ارائه سرويس‌هاي ابري يا خدمات کلود مي-پردازند و تجربه اين چند سال به اين شرکت‌ها اثبات کرده است که کاربران تمايل دارند تا اطلاعاتشان را در مکاني مطمئن نگه دارند تا اگر سخت افزارهاي خودشان به هر دليلي دچار خرابي يا آسيب شد نگراني از بابت از دست رفتن اطلاعات خود نداشته باشند. استقبال از سرويس‌هاي کلود در چند سال گذشته باعث ايجاد يک درآمدزايي بسيار مناسب براي شرکت‌هاي فعال در اين عرصه شده است. اين افزايش درآمد به اندازه‌اي بوده است که توجه ديگر شرکت‌ها هم به اين زمينه جلب شده و اين روزها هر شرکتي سعي بر اين دارد تا از ديگران عقب نمانده و فعاليتي در اين عرصه داشته باشد يا خدماتي را به کاربران ارائه کند. در موضوع ويژه اين هفته در ابتدا توضيحات مختصري را در مورد خدمات ابري خواهيم داد و به بررسي وضعيت شرکت‌هايي که در اين زمينه موفق عمل کرده و در حال حاضر به درآمدزايي مناسبي دست پيدا کرده‌اند خواهيم پرداخت.

 

ابرها از کجا آمدند؟

پردازش ابري يک مفهوم متعلق به قرن حاضر است و با يک تعريف ساده بايد گفت که يک کلود يا ابر، در حقيقت رديفي گسترده از کامپيوترهايي است که به يکديگر متصل شده‌اند و به عنوان يک مجموعه واحد در حال فعاليت مي‌باشند. پيکربندي ابرها به گونه‌اي است که بتوانند يک يا چند نوع سرويس مخصوص را براي استفاده کاربران ارائه کنند. تمامي سرويس‌هاي ابري به صورت کامل از قبل پيکربندي مي‌شوند تا کاربر بتواند بدون اين که احتياج به تنظيمات خاصي باشد، از اين سرويس‌ها استفاده کند. اگر هنوز داريد به اين فکر مي‌کنيد که چرا نام کلود يا ابر براي اين گونه از خدمات انتخاب شده بايد گفت که هنوز هيچ کس به شکل دقيق نمي‌داند که چرا اين نام انتخاب شده اما شايد بتوان اين گونه توجيه کرد که مجموعه‌اي بسيار بزرگ از واحدهاي منفرد، در زماني که از فاصله نزديک نظاره شوند مي‌توانند مفهوم يا تصوير يک ابر واحد را در ذهن ايجاد کنند. دقيقا همانند يک ابر واقعي که از ذرات بخار آب يا غبارهاي معلق در هوا شکل مي‌گيرد. البته بايد بدانيد که در زبان لاتين به مجموعه‌هايي نظير مجموعه ذرات بخار آب، پرواز دسته جمعي حشرات يا پرندگان هم کلود گفته مي‌شود و اين نام به عنوان يک سرويس فناوري به خاطر ايجاد تصور دسته‌اي از کامپيوترها به عنوان يک مجموعه واحد و هماهنگ خواهد بود.

 

خدمات ابري مايکروسافت در فصل اول 2015

در هفته گذشته اتفاقي افتاد که از نظر بسياري از کارشناسان آي‌تي يک اتفاق نادر بود. شرکت آمازون در هفته گذشته براي اولين بار گزارش مالي مربوط به بخش خدمات پردازش ابري خود را منتشر کرد. اين گزارش بسياري از کارشناسان را به فکر برد زيرا با موفقيت‌هاي مرکز AWS شرکت آمازون، ارزش سهام مرکز Azure شرکت مايکروسافت هم افزايش پيدا کرده است. طبق گزارشي که توسط زد.دي.نت منتشر شده است، اگر بخواهيم ميان دو شرکت آمازون و مايکروسافت که در حوزه خدمات پردازش ابري بزرگ‌ترين و معتبرترين شرکت‌هاي حال حاضر هستند، يک مقايسه کلي داشته باشيم بايد گفت که مايکروسافت نسبت به آمازون در سطح پايين‌تري قرار مي‌گيرد. شرکت مايکروسافت هنوز گزارش مالي دقيقي در رابطه با درآمدهاي خدمات ابري عمومي يا خدمات پردازش ابري چندگانه عمومي و اختصاصي خود منتشر نکرده است. البته در آخرين گزارشي که مايکروسافت در رابطه با وضعيت مالي خود داشته است، اين شرکت در فصل اول سال 2015 ميلادي بخشي با عنوان Commercial Cloud داشته است که درآمد بخش‌هايي نظير Office 365 ،Azure و Dynamics CRM Online در آن محاسبه مي‌شود. علاوه بر اين موارد در سال 2013 بود که مديران مايکروسافت توضيحاتي در اين رابطه دادند که Azure توانسته است تا آن زمان محصولات و خدمات خود را به ارزش 1 ميليارد دلار به فروش برساند. اين درآمد بيشتر از فروش خدمات پردازش ابري مرتبط با ويندوز و پايگاه داده SQL Server به دست آمده است. در حال حاضر مايکروسافت ترجيح داده است که مواردي نظير SQL Server، Azure Pack و آفيس 365 بخش‌هايي از شرکت باشند که خدمات مبتني بر پردازش ابري ارائه مي‌کنند و مايکروسافت هم تمامي درآمد به دست آمده از اين قسمت‌ها را جزء درآمد Commercial Cloud خود لحاظ کرده است. مدير عامل کنوني مايکروسافت آقاي ساتيا نادلا، طي صحبت‌هاي خود اعلام کرده است که اين شرکت در فصل گذشته تنها در بخش Commercial Cloud خود توانسته درآمدي بيشتر از 5.5 ميليارد دلار به دست آورد که از اين مقدار مي‌توان به سادگي فهميد که رشد درآمد مايکروسافت نسبت به سال گذشته يک عدد 3 رقمي مي‌باشد. البته هنوز هم مايکروسافت در اين زمينه مقاومت مي‌کند که کسي به صورت دقيق نفهمد که چقدر از اين درآمد به بخش خدمات ابري اين شرکت مربوط مي‌شود اما بسيار واضح و مشخص است که مايکروسافت به صورت لذت بخشي درآمد مناسبي، از اين نوع خدمات خود به دست مي‌آورد. تحليلگران اعتقاد دارند که اين آمار و ارقام نشان مي‌دهد که شرکت مايکروسافت در حال پشت سر گذاشتن يک دگرديسي تمام عيار بوده و سهم درآمدهاي اين شرکت از فناوري‌هاي پردازش ابري روز به روز در حال افزايش است.

 

آمازون و خدمات کلود

آمازون خدمات پردازش ابري خود را تحت عنوان Amazon Web Services ارائه داده است و با استفاده از همين خدمات توانسته سود خود را در عرض چند وقت گذشته چندين برابر کند. مديران ارشد اين شرکت گزارش مالي مربوط به فصل آخر سال 2014 خود را اعلام کرده‌اند و آقاي جان بلکلج که يکي از محققان مرکز Cowen است، پيش‌بيني‌هاي جامعي در رابطه با وضعيت مالي شرکت آمازون و آينده آن انجام داده و اعتقاد دارد که مرکز AWS در آينده نه چندان دور تمامي رقباي فعلي خود از جمله گوگل و مايکروسافت را به سادگي کنار گذاشته و خودش يکه تاز ميدان خدمات ابري خواهد بود. بسياري از مراکزي که در اين زمينه تحقيق مي‌کنند براساس آمار موجود پيش‌بيني کرده‌اند که تا سال‌هاي سال سه شرکت گوگل، مايکروسافت و مرکز AWS تنها سه قطبي خواهند بود که بازار جهاني خدمات پردازش ابري عمومي را در اختيار خواهند داشت. البته شرکت IBM هم احتمال دارد بتواند به اين مجموعه وارد شود ولي شرکت‌هايي نظير HP مدت‌هاست، فعاليت چشم گير و قابل توجهي نداشته است که بتوان نام آن‌ها را در اين مجموعه قرار داد. بلکلج پيش‌بيني کرده است که در سال 2015 ميلادي مرکز AWS درآمدي نزديک به 6 ميليارد دلار داشته باشد و اين رقم نسبت به سال قبل يک رشد 38 درصدي داشته است. پيش‌بيني شده است که تا سال 2019 درآمد مرکز ارائه خدمات ابري و سازماني AWS به رقمي در حدود 20 ميليارد دلار برسد و به اين ترتيب آمازون تبديل به قطب قدرتمند خدمات ابري در جهان تبديل خواهد شد. شرکت آمازون در فصل اول همين امسال ارزش فروش خالص خدمات خود را به 1.5 ميليارد رسانده و اين رقم نسبت به سال گذشته تقريبا 2 برابر شده است. سود خالص آمازون براي سه ماه اول سال 2015، چيزي نزديک به 270 دلار بوده و همين رقم هم در مقايسه با سال گذشته يک افزايش چشم گير داشته است. آقاي جف بيزس که مدير عامل شرکت آمازون است پيش‌بيني کرده که در آينده‌اي بسيار نزديک، بخش اعظم درآمد شرکت آمازون از طريق ارائه همين خدمات خواهد بود. او در صحبت‌هاي اخير خود اعلام کرده است که گروه توسعه دهنده خدمات ابري آمازون يک نمونه بسيار عيني از فعاليت‌هايي است که اين شرکت در راستاي رسيدن به اهداف خود انجام مي‌دهد. در حال حاضر مرکز AWS توانسته است 7 درصد از مجموع درآمدهاي شرکت آمازون را به خود اختصاص دهد و بايد گفت که مرکز ارائه خدمات پردازش ابري AWS امسال وارد 9 سالگي خود شد و بعد از 9 سال اولين گزارش رسمي آمازون در رابطه با مسائل مالي AWS منتشر شده است.

 

اوراکل هم حرف‌هايي براي گفتن دارد

به تازگي در مورد کارهايي که شرکت اوراکل در رابطه با ارائه خدمات ابري انجام داده است هم مطالبي منتشر شده است. شرکت اوراکل در فصل اول سال جاري ميلادي موفق شده است که در ميان شرکت‌هاي فعال در اين زمينه به بالاترين رقم سوددهي دست پيدا کرده و به نوعي موفق‌ترين شرکت جهان در عرصه پردازش ابري شناخته شده است. اوراکل تنها در طول 3 ماه اخير توانسته يک رشد 30 درصدي داشته باشد و اين سوددهي در بخش نرم افزار و پس از کسر هزينه‌ها و ماليات بوده است و رقم آن هم 372 ميليون دلار محاسبه شده است که نشان مي‌دهد خدمات مبتني بر پردازش ابري در اين شرکت با بالاترين توان ممکن پيشرفت داشته است. به طور کلي درآمد اين شرکت در بخش‌هاي نرم افزاري و خدمات عمومي ابري به عددي در حدود 7 ميليارد رسيده است که نسبت به بازه زماني مشابه سال گذشته سودي 7 درصدي را نشان مي‌دهد. البته بايد گفت که در حالت کلي براي در نظر گرفتن وضعيت سود در مقايسه با سال‌هاي گذشته شما بايد تغييرات در نرخ ارز در بازار جهاني را ناديده بگيريد . زيرا با توجه به سقوط بسياري از ارزهاي مهم جهان در طول سال گذشته ميلادي، شرکت‌هاي مختلفي با وجود افزايش رقم سوددهي خود در واحد اعداد، عملا سود عملياتي داشته‌اند. لري اليسون که مديرعامل و موسس شرکت اوراکل است در رابطه با روند کاري اوراکل مي‌گويد: ما موفق به توليد بيش از 1 ميليارد دلار بازار جديد در زمينه پردازش ابري شده‌ايم و با توجه به اين که تقريبا در تمامي رده‌هاي نرم افزاري، پردازش ابري و نرم افزار در قالب خدمات، نمي‌توان پيش‌بيني داشت، ما هم نمي‌توانيم اعلام کنيم که آينده اوراکل دقيقا به چه حوزه‌اي اختصاص پيدا خواهد کرد. در حال حاضر بيش از 500 شرکت فعال در اين حوزه فعاليت دارند که از ميان آن‌ها گوگل، اوراکل، آمازون و مايکروسافت جزو موفق‌ترين شرکت‌هاي فعال در اين زمينه هستند.

 

خدمات ابري ارائه دهيد، افزايش درآمد داشته باشيد

همان گونه که گفتيم شرکت‌هاي مختلف با ارائه اسناد و مدارک مختلف سعي دارند بگويند در زمينه ارائه خدمات ابري يا همان کلود بسيار موفق عمل کرده‌اند و ميزان سوددهي آن‌ها به گونه‌اي بوده که از ديگر شرکت‌ها موفق‌تر عمل کرده‌اند. در اين ميان شرکت‌هايي نظير گوگل، SAP و آي‌بي‌ام با انتشار گزارش مالي خود با ارائه اسناد مرتبط نشان داده‌اند که به طور عمده بر خدمات موبايلي و ارائه فناوري‌ها و سرويس‌هايي مبتني بر پردازش ابري تمرکز داشته‌اند. مديران اين شرکت‌ها به اتفاق اعتقاد دارند که اگر شرکت‌هاي فناوري توليدات خود براي رايانه‌هاي روميزي را کنار گذاشته و به ارائه سرويس‌ها و خدمات موبايلي يا خدمات مبتني بر کلود بپردازند، به طور قطع درآمد بيشتري به دست خواهند آورد. شرکت IBM نسل جديد خدمات خود را چندي قبل روانه بازار کرد و البته بايد گفت که نتايج به دست آمده براي اين شرکت چندان دلخواه نبوده است. مديران اين شرکت به خوبي آگاهي داشتند که در ابتداي فعاليتشان ممکن است با موفقيت چشم گيري مواجه نشوند اما در دراز مدت رشد خوبي در اين زمينه خواهند داشت. اوايل سال جاري ميلادي مديران اين شرکت از آغاز يک رقابت جهاني ميان شرکت‌هاي ارائه دهنده خدمات ابري، خبر دادند. سال

گذشته هم دو شرکت آي‌بي‌ام و اپل در همين زمينه قراردادي را به امضا رساندند تا بر طبق آن ابزارهاي سازماني براي صاحبان گوشي‌هاي هوشمند و تبلت‌هاي اپل ساخته شود. با اين که شرکت IBM يک شرکت موفق و معتبر است اما فعاليت‌هايي که تا به حال در زمينه ارائه خدمات مبتني بر کلود داشته است، با موفقيت همراه نبوده است حتي ميزان سود اين شرکت در مقايسه با هزينه‌ها و درآمد کلي اين مجموعه، کاهش هم داشته است. اين ماجرا نشان مي‌دهد که صرف اين که شما يک شرکت موفق و معتبر باشيد براي ورود به حوزه ارائه خدمات کلود، کافي نمي‌باشد و لازم است در اين زمينه يک برنامه ريزي دقيق وجود داشته باشد. يکي ديگر از شرکت‌هايي که با وجود سرمايه گذاري مناسب نتوانسته است تا به حال به موفقيتي در اين زمينه دست پيدا کند شرکت SAP بوده است. اين شرکت در فرآيند فعاليت‌هاي خود تمرکز بيشتري روي ارائه خدمات ابري دارد و از همين راه هم توانسته کاهش درآمد خود در زمينه‌هاي ديگر را تا حدودي جبران کند. اين شرکت به تازگي اعلام کرده که درآمد بخش نرم افزار اين شرکت به شدت رو به کاهش است و البته با وجود سرمايه گذاري مناسب روي ارائه خدمات ابري، در اين زمينه هنوز نتوانسته حرف زيادي براي گفتن داشته باشد البته درآمدهاي SAP در بخش مشترکان خدمات ابري و سرويس‌هاي پشتيباني نشان داده است که اگر روي ارائه اين خدمات از نظر نيروي انساني و انجام هزينه‌هاي مالي سرمايه گذاري بيشتري داشته باشد، در دراز مدت مي‌تواند اميد بيشتري براي رسيدن به سود داشته باشد.

 

خيز گوگل براي تسخير سرويس‌هاي کلود

گوگل در دسته آن شرکت‌هايي قرار دارد که بسيار هوشمندانه عمل مي‌کند، محققان و مديران اين شرکت با ذکاوت بوده و بعد از مطمئن شدن از بودن فضاي مناسب در يک زمينه به بهترين شکل وارد آن فضا شده و کم کم به تسخير آن موقعيت مي‌پردازند. در زمينه خدمات ابري هم بايد گفت که تا به حال گوگل در حدي فعاليت داشته است که از اين وادي عقب نماند اما با توجه به موفقيت‌هاي حاصل شده براي مايکروسافت و آمازون، مي‌توان اطمينان داشت که گوگل فعاليت خود را در اين زمينه هم گسترده‌تر خواهد کرد. مصداق اين حرف هم اين است که شرکت گوگل و VMware چند ماه پيش اعلام کردند که همکاري‌هاي جديدي را در حوزه خدمات ابري سازماني خواهند داشت و نتيجه اين همکاري ارائه سرويس‌هاي گوگل از طريق ابزار vCloud Air شرکت VMware خواهد بود. قراردادي ميان اين دو شرکت تنظيم شده است که براساس آن قرار شده از اين به بعد شرکت VMware خدمات پردازش ابري گوگل را به مشتريان سازماني خود بفروشد. اين در شرايطي است که سرويس Cloud Platform گوگل در کنار vCloud Air و به موازات آن در حال ارتقا بوده و خدمات آن به صورت مشترک براي سازمان‌ها عرضه مي‌شود. در مرحله اوليه اين همکاري قرار بر اين شده است که سرويس‌هاي BigQuery، Cloud Storage، Cloud Datastore و همچنين Cloud DNS از طريق پلتفرم پردازش ابري VMware براي کاربران سازماني عرضه شوند و بعد از مدتي ديگر سرويس‌هاي سازماني گوگل براي مشتريان اين شرکت ارائه شود. آقاي مورالي سيتارام که مدير همکاري‌هاي بين المللي و خدمات مشارکتي شرکت گوگل است در اين رابطه مي‌گويد « بيشتر فعاليت‌هاي ما که به صورت مشترک با سيستم‌هاي مجازي سازي VMware، ادغام شده است قادر خواهند بود که به صورت همزمان توسط مشتريان سازماني گوگل و VMware مورد استفاده قرار گرفته و اين مشتريان از مزاياي اين سيستم‌ها به صورت همزمان بهره مند شوند. اين دو شرکت تصميم دارند که در آينده‌اي بسيار نزديک قابليت‌هاي سرويس Cloud Platform گوگل با سيستــم vRealize Cloud Management ترکيب شود.

 

بهترين سرويس‌هاي ذخيره سازي ابري آنلاين

تا به حال 5 سرويس ذخيره سازي ابري توانسته‌اند از ميان کل سرويس‌هاي ارائه شده در اين زمينه به موفقيت بيشتري دست پيدا کنند. بيشترين ميزان موفقيت هم به سيستم شرکت گوگل اختصاص پيدا کرده است. گوگل درايو بهترين نمونه فضاي ابري است که توسط گوگل پشتيباني مي‌شود. از ويژگي‌هاي اين سيستم مي‌توان به ذخيره سازي و اشتراک گذاري اطلاعات و فايل‌ها به صورت همزمان اشاره کرد. شما براي استفاده از اين فضا احتياجي به ثبت نام يا ساختن اکانت‌هاي متعدد نخواهيد داشت و اين سيستم روي حساب گوگل شما فعال خواهد بود. در ابتدا 5 گيگا بايت به صورت رايگان در اختيار شما قرار مي‌گيرد و تا 100 گيگابايت با پرداخت هزينه مي‌توانيد فضاي خود را افزايش دهيد. سرعت آپلود بسيار بالا و راحتي کار با اين سيستم از مزايايي بوده است که باعث تبديل شدن گوگل درايو به نمونه برتر فضاي ابري موجود شده است. بعد از اين سيستم وان درايو شرکت مايکروسافت قرار دارد، اين سيستم هم بيشتر به درد افرادي مي‌خورد که تمايل به داشتن سرعت بالا در آپلود دارند. گزينه بعدي باکس است که متناسب با نوع ثبت نامي که انجام مي‌دهيد فضايي بين 5 تا 50 گيگا بايت به صورت رايگان در اختيار شما قرار خواهد داد. ADrive، آي کلود و دراپ باکس هم گزينه‌هاي بعدي هستند که در عرض چند وقت اخير محبوبيت زيادي کسب کرده‌اند. آي کلود براي دستگاه‌هايي با سيستم عامل iOS موجود است و ديگر سيستم‌ها نمي‌توانند از آن استفاده کنند. دراپ باکس هم يکي از قديمي‌ترين سرويس‌هاي موجود در اين زمينه است که استيو جابز در زمان حياتش تمايل به خريد آن داشت و نتوانست با صاحبان آن به توافق برسد. به هر حال واضح است که آينده شرکت‌هايي که به درستي در زمينه ارائه خدمات و سرويس‌هاي کلود فعاليت دارند، بسيار روشن است و اين شرکت‌ها مي‌توانند درآمد بيشتري از رقباي خود که در اين زمينه فعاليتي ندارند، داشته باشند.

بایتنام

نظر ، پیشنهاد ، انتقاد


آخرین مطالب

کلمات کلیدی