وبلاگ گروه نرم افزاری حامی

کدهاي خود را بررسي کنيد


نوشته شده توسط: حمید قاسمی

پنجشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۴


اخبار تکنولوژی

جمعه اين هفته فيس‌بوک اعلام کرد که قصد دارد يکي از محصولات خود را متن‌باز کرده و در اختيار کاربراني که در زمينه نوشتن برنامه‌هاي تلفن‌همراه تخصص دارند، قرار دهد. نام اين محصول نرم‌افزاري Infer است و فيس‌بوک از آن براي بررسي کد نرم‌افزارهاي موبايل خود به منظور خطايابي در آن کدها استفاده مي‌کند.

پايگاه خبري Techcrunch با اعلام اين خبر افزود که فيس‌بوک از اينفر براي بررسي نرم‌افزارهاي خود از قبيل نرم‌افزار پيام‌رسان فيس‌بوک و اينستاگرام که براي سيستم‌عامل‌هاي اندرويد و iOS نوشته مي‌شوند، استفاده کرده است. در رايانه به مشکلات نرم‌افزاري در اصطلاح Bug گفته مي‌شود. فيس‌بوک گفته است که پلتفورم اينفر ماهانه صدها باگ بالقوه نرم‌افزاري را با پيمايش کدهاي نرم‌افزارها پيدا مي‌کند. براي مثال در کدهاي جاوا مشکلي رايج وجود دارد که null pointer access نام دارد. اينفر اين مشکل را در کد پيدا مي‌کند. مشکلات موجود در حافظه يا منابع از ديگر مشکلاتي است که اينفر قادر به شناسايي آن‌ها مي‌باشد. اين مشکلات به سادگي باعث مي‌شوند تا نرم‌افـزار در گوشي تلفن‌همراه متوقف شود. فيس‌بوک در سرعت ايجاد کد براي توليد برنامه‌ها و نرم‌افزارها شهرت خاصي دارد. علاوه بر اين تا کنون توانسته در رفع باگ‌هاي نرم‌افزاري که در وب قرار داده است هم به خوبي عمل کند؛ هرچند که اين سرعت در رفع باگ‌هاي نرم‌افزاري زياد به کار کاربران نرم‌افزارهاي فيس‌بوک نيامده است چرا که کاربران مجبورند براي رفع مشکلات نرم‌افزاري خود، نرم‌افزارهاي جديد را از اينترنت بارگذاري کنند. از آن جايي که فيس‌بوک از اينفر براي حل مشکلات کدهاي نوشته شده به جاوا براي اندرويد و Objective-C براي iOS استفاده مي‌کند، دليلي وجود ندارد که کاربران نتوانند از آن براي ديگر کدهاي نوشته شده به زبان جاوا و C استفاده نکنند. در واقع فيس‌بوک قصد دارد که موارد استفاده اينفر را گسترش دهد. در فيس‌بوک هرگاه که يکي از مهندسان توسعه‌دهنده، کد نوشته شده خود را در متن يکي از برنامه‌هاي اصلي شرکت قرار مي‌دهد، اينفر به طور خودکار اجرا مي‌گردد. اينفر نيز پس از بررسي کد در بخش‌هايي که اشکال‌هاي موجود را شناسايي مي‌‌کند، کامنت يا همان توضيحات مربوط به آن کد را قرار مي‌دهد.

فيس‌بوک در وبلاگ خود در رابطه با اينفر و نحوه کار آن توضيح داده است. قابل ذکر است که اينفر از روشي به نام Separation Logic بهره مي‌برد. در اين روش اينفر به جاي آن که به تمام کد محصول نگاه کند تنها بخشي از کدهاي نوشته شده را مورد بررسي قرار مي‌دهد. علاوه بر اين، فيس‌بوک براي آن که سرعت بررسي کد را در اينفر بالا ببرد، اينفر را طوري برنامه‌ريزي کرده که تنها در بخش‌هايي به دنبال اشکال برنامه‌نويسي بگردد که تازه به کل برنامه اضافه شده است.

مي‌توانيد در نشاني fbinfer.com به اينفر دسترسي پيدا کنيد.

منبع: بایتنام

نظر ، پیشنهاد ، انتقاد


آخرین مطالب

کلمات کلیدی