وبلاگ گروه نرم افزاری حامی

پيشتاز فناوري در جهان براي المپيک چه مي کند


نوشته شده توسط: مهدی قاسمی

چهارشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۳


اخبار تکنولوژی

المپيک سال 2020 در ژاپن، مهد فناوري جهان برگزار خواهد شد

زماني که صحبت از فناوري و تکنولوژي هاي نوين به ميان مي آيد، بدون شک نام کشور ژاپن جزو اولين نام‌هايي است که در اين زمينه به ذهن مي رسد. از همان زمان هاي گذشته ژاپني ها در زمينه توليد و اختراع فناوري هاي جديد هميشه پيشتاز بوده اند. هر وقت صحبت از علوم پيشرفته اي نظير هوش مصنوعي و روباتيک مي‌شود هم باز نام دانشمندان ژاپني بيشتر از همه به چشم مي خورد. با اين اوصاف زماني که اعلام مي شود يکي از رويدادهاي مهم جهاني مانند المپيک قرار است که در ژاپن برگزار شود اولين چيزي که به ذهن مي رسد اين خواهد بود که مطمئنا اين رويداد به شکلي کاملا متفاوت برگزار مي شود. ژاپني ها دوست دارند که از هر فرصتي استفاده کرده و قدرت خود را در اين زمينه به معرض نمايش جهانيان بگذارند به همين خاطر مي توان اطمينان داشت که از کنار رويدادي به اين بزرگي به سادگي نخواهند گذشت و از الان برنامه ريزي ويژه اي انجام مي دهند تا در آن زمان هر آن چه که در چنته دارند براي جهانيان رو کرده و يک المپيک متفاوت و هيجان انگيز را براي مردم برگزار کنند به گونه اي که تا سال ها متفاوت بودن آن در خاطر همه مردم باقي بماند. از آن جا که تمامي کارهاي مردم اين کشور مبتني بر برنامه ريزي دقيقي انجام مي شود و هميشه ميان حرف تا عملشان فاصله کوتاهي است، مي توان اميد داشت بيشتر چيزهايي که در حال حاضر در مورد آن صحبت مي کنند، در المپيک 2020 به درستي به مرحله اجرا درآيد. همه مردم جهان و حتي کارشناسان و متخصصان معتقد هستند که ژاپن يکه تاز حوزه فناوري است و به خصوص در شاخه علم روباتيک حرف هاي بسيار زيادي براي گفتن دارد. به عنوان نمونه مي توان به اين مورد اشاره کرد که همين چند وقت پيش اين کشور 3 روبات انسان نماي اندرويدي را معرفي کرد که به سادگي مي توانند با انسان ارتباط برقرار کنند. نام دو نوع از اين روبات ها Otonaroid وKodomoroid هست که در واقع يک مادر و فرزند هستند که از يک نوع سيليکون بسيار مخصوص ساخته شده اند و ظاهري کاملا شبيه به انسان دارند. اين روبات ها عضلات مصنوعي دارند و مي توانند بدن خود را حرکت داده و صحبت کنند. در حال حاضر به قدري فناوري در زندگي مردم نفوذ کرده است که بسياري از مردم نمي توانند زندگي خود را بدون وجود اين فناوري ها تصور کنند. از طرف ديگر بايد گفت که توسعه فناوري رابطه مستقيمي با ميزان ثروت و پيشرفته بودن کشورها دارد. به همين دليل است که کشورهايي نظير ژاپن تلاش مي کنند که در مواردي نظير يک رويداد جهاني بيشتر از قبل قدرت خود را به ديگر مردم جهان در زمينه فناوري نشان داده و آن را اثبات کنند. به هر حال در موضوع ويژه اين هفته به سراغ اين کشور مي رويم و به بررسي فناوري هايي خواهيم پرداخت که کارشناسان ژاپني از الان اعلام کرده اند آن ها را در المپيک سال 2020 به مرحله اجرا درخواهند آورد. مطمئنا المپيک 2020 در کنار جذابيت هاي معمولي که دارد بسياري از دوستداران فناوري‌هاي نوين را هم جذب خود خواهد کرد تا براي ديدن آخرين پيشرفت ها به اين کشور سفر کرده يا اخبار مربوط به آن را دنبال کنند.

المپيکي با نام المپيک روبات ها

ژاپن از چند وقت پيش به دنبال برگزاري جهاني رويدادي به منظور نشان دادن قدرت روبات هايش بوده است. حال در شرايطي که اين کشور ميزبان المپيک سال 2020 شده است نخست وزير ژاپن هم اظهار کرده است که علاقه مند است تا المپيکي ميان روبات هاي انسان نما در همان سال برگزار کند. مسلما براي افرادي که به اين حوزه علاقه مند هستند ديدن روبات هايي مانند آسيمو، Atlas و Schaft در يک مسابقه بسيار هيجان انگيز خواهد بود. همان گونه که قبلا هم گفتيم ژاپن مرکز تکنولوژي و توليد روبات هاي انسان نماست و دلش مي خواهد هر طور شده اين روبات ها را در سال 2020 به جان يکديگر بياندازد تا ضمن قدرتنمايي يک هيجان متفاوت را براي مردم جهان ايجاد کند. به هر حال المپيک 2020 در توکيو به بهانه اي براي دانشمندان ژاپني تبديل شده است تا آرزوي خود مبتني بر ايجاد يک رقابت ميان روبات ها را به مرحله عمل نزديکتر کنند. نخست وزير اين کشور به تازگي در حاشيه ديداري که از يک کارخانه توليد روبات هاي امدادگر در ژاپن داشته، اظهار کرده است که " دوست دارم در سال 2020 تمامي روبات هاي جهان را در کنار يکديگر جمع کنيم تا در قالب يک المپيک توانايي‌هايي فني خود را به رخ يکديگر بکشند. " علاوه بر اين موارد او از سياست گذاري هاي ژاپن در زمينه افزايش حجم صنعت توليد روبات هم خبر داده است. در حال حاضر ميزان سرمايه گذاري در اين حوزه در ژاپن به بيش از 8 ميليارد دلار رسيده است و آقاي شينزو رقمي در حدود 24 ميليارد دلار براي آن پيش بيني کرده است. البته با توجه به برنامه هاي جالبي که ژاپن در اين زمينه دارد شايد اين رقم بيشتر هم شود. البته اين سخنان به اين معني نيست که تا به حال مسابقه هايي در اين وسعت در جهان برگزار نشده است. شايد خبر داشته باشيد که سال 2010 چين هم يک مسابقه بزرگ روبات هاي انسان نما را در سطحي بسيار گسترده برگزار کرد. همچنين به صورت ساليانه مسابقات بزرگ ديگري مانند RoboWorld Cup و Robo Games هم برگزار مي شود.

 

آسيمو در المپيک

پيشرفته ترين روبات ساخته شده انسان نما که از جديدترين ورژن روبات هاي آسيمو است حدود چند ماه پيش رونمايي شد و در مورد سير تکامل اين روبات بايد گفت که هوندا از سال 1986 روي اين پروژه کار خود را آغاز کرده است و تا به حال هر سال مدل هاي جديدي از اين روبات معرفي شده است. آخرين ورژن از اين روبات که لقب پيشرفته ترين روبات انسان نما را از آن خود کرده است، در المپيک 2020 به صورت جدي به کار گرفته خواهد شد. اين روبات در قدرت بيان خود پيشرفت چشم گيري داشته است. ضمن اين که به توانايي هاي جالبي مجهز شده است از جمله اين که مي تواند در قوطي ها را به راحتي باز کند و با نوشيدني از ديگران پذيرايي کند. افزايش چالاکي اين روبات در نسخه جديدش به شکل محسوسي قابل مشاهده است و به آساني به سمت جلو و عقب حرکت کرده و از پله ها هم مي تواند بالا رود. اين روبات دلنشين، مي تواند حرکاتي رقص گونه انجام دهد و صدا و چهره افرادي را که هم زمان در حال صحبت هستند به صورت فرد به فرد تشخيص دهد. در مورد ويژگي هاي ظاهري اش هم بايد گفت که حدود 1.3 متر قدش است و مي تواند با سرعت 9 متر در ساعت بدود که 2 کيلومتر نسبت به نسل قبلي خود پيشرفت داشته است. دو دوربين در بالاي سر اين روبات قرار داده شده تا آن را قادر به دريافت اطلاعات محيطي کند. کارهايي نظير تشخيص جا به جايي اشيا، فاصله و مسير حرکت آن ها و نخوردن به مانع ها براي آسيمو به سادگي آب خوردن انجام پذير شده است. علاوه بر اين موارد آسيمو در آخرين نسخه اش ياد گرفته است که با ايما و اشاره هم با شما صحبت کند. همچنين آسيمو آموزش ديده است تا اگر احيانا با مانعي برخورد کرد زمين نخورد و سريعا تعادلش را حفظ کند. اين روبات دوست داشتني در حال حاضر به دو زبان انگليسي و ژاپني صحبت مي کند و باتري آن هم تا 40 دقيقه فعاليت در حالت پرکاري جواب مي دهد. البته هنوز نسخه جديد آسيمو به بازار ارائه نشده است و اين روبات همچنان در مراحل تحقيقاتي خود به سر مي برد و هوندا برنامه اي براي فروش همگاني آن ندارد.

 

تحليل بازي هاي المپيک قبل از وقوع

کارشناسان آي تي ژاپني پيش بيني کرده اند که تا المپيک 2020 شبکه هاي اجتماعي مانند توييتر يا فيس بوک به قدري فراگيرتر خواهند شد که تاثير مستقيمي روي بازي ها مي گذارند. به عنوان مثال در سال 2020 رفتار کاربران اين شبکه هاي اجتماعي به گونه اي تغيير خواهد کرد که مي توانند مستقيما نا اميدي ها يا انتقادات خود را به گوش ورزشکاران برسانند. جان کرانز که کارشناس شبکه اجتماعي مرکز آتوس است، در اين رابطه مي گويد که شبکه هاي اجتماعي در آينده با بهره گيري از فناوري کلود کامپيوتينگ يکپارچگي بيشتري با رويدادهاي ورزشي مهم خواهند داشت. با اطمينان مي توان گفت که بعد از يک رويداد، طرفداران مي توانند برخي لحظات را دوباره زنده کنند. شما در واقع نمي توانيد يک رويداد ورزشي را دوباره زنده کنيد اما مي توانيد آن ها را براي تحليل هاي بعدي يا پخش دوباره نشانه گذاري کنيد. همچنين باشگاه ها، جامعه اي را به وجود خواهند آورد که طرفداران در آن در مورد لحظات خاصي از يک مسابقه با هم به بحث بنشينند و به صورت مسالمت آميز در اين باره گفت‌وگو کنند. اين کارشناس شبکه هاي اجتماعي اعتقاد دارد که شما به عنوان يک طرفدار در آينده قادر خواهيد بود که خودتان خلاصه بازي را تعريف کنيد و آن را با ديگر طرفداران و دوستان خود به اشتراک بگذاريد. به اين ترتيب تماشاگران و طرفداران اين امکان را خواهند داشت که به صورتي کاملا واقعي خودشان را درگير بازي کنند.

 

واقعيت افزوده به کجا مي رود؟

 مسلما ژاپن نگاه ويژه اي هم به اين فناوري و به کارگيري آن در المپيک 2020 خواهد داشت. در سال هاي اخير فناوري واقعيت افزوده پيشرفت قابل توجهي در همه زمينه ها به ويژه روي گوشي هاي هوشمند داشته است. علاوه بر اين پروژه هايي نظير عينک هوشمند گوگل هم در اين زمينه هيجان زيادي را براي مردم به وجود آورده است. اما با اطمينان مي توان گفت که اين فناوري هنوز راه درازي را پيش رو دارد تا بتواند فراگير شده يا بخش وسيعي از زندگي روزانه ما را درگير خود کند. آقاي سلستينو گوئه مس که از کارشناسان داده هاي کلان يا همان Big Data است در اين زمينه پيش بيني مي کند که فرايند ترکيب و اضافه شدن اطلاعات به اشياي واقعي در اطراف ما در سال 2020 تاثير بسيار مهمي را در رويدادهاي ورزشي المپيک خواهد داشت. شايد بتوان با يک مثال اين موضوع را راحت تر توضيح داد. فرض کنيد که در حال تماشاي مسابقه دوي 100 متر اوسين بولت که رکورددار کنوني دو 100 متر در جهان است، هستيد. ولي به جاي اين که شماره روي تي شرت او را ببينيد يک سرعت سنج را مي بينيد که سرعت دويدن او را به شما نشان مي دهد. اين سطح از مجازي سازي ممکن است در حال حاضر براي شما بسيار دور از ذهن به نظر برسد ولي مطمئن باشيد که تا 6 سال ديگر پيشرفت‌هاي بسيار چشمگيرتري در اين زمينه به وقوع خواهد پيوست. پيش بيني شده است که تا زمان المپيک 2020 در حين تماشاي مسابقات شناي المپيک بتوانيد با لمس هر شناگر از روي صفحه نمايش خود، در عرض کمتر از 3 صدم ثانيه، اطلاعات مربوط به آن شناگر و تحليل هاي مربوط به جا گرفتن او در رده بندي قهرمانان را مشاهده کنيد. گوئه مس علاوه بر اين موارد به اين اشاره مي کند که طرفداران هم قادر خواهند بود تا با اطلاعاتي که از طريق واقعيت افزوده به دست مي آورند به نوعي در بازي ها شرکت کنند. شما قادر خواهيد بود نماهايي از زواياي مختلف که دوست داريد را انتخاب کرده و با استفاده از آن ها براي خودتان يک شخصيت مجازي درست کنيد و اين کار را بسيار سريع تر از کاربراني که هم اکنون در شبکه هاي اجتماعي يک فايل را به اشتراک مي گذارند، انجام دهيد.

 

چند چشم انداز با فناوري هاي سه بعدي

يکي ديگر از کارهايي که ژاپني ها در آن تخصص ويژه اي دارند همين فناوري هايي است که به فناوري هاي سه بعدي معروف شده اند. در اين مورد بايد گفت که امکان برجسته بيني يا همان سه بعدي، چند سالي است که به سينماها يا حتي تلويزيون هاي خانگي، وارد شده است. در اين زمينه آقاي پل مور که متخصص رسانه مدرن است، اعتقاد دارد که قابليت سه بعدي چند چشم اندازي يا همان Multi View از جمله فناوري هايي است که تا زمان المپيک 2020 به جاهاي بسيار خوبي خواهد رسيد و ژاپني ها هم گفته اند که برنامه هاي ويژه اي در اين زمينه دارند. اين فناوري در واقع يک نمونه مفهومي از عکس هاي پانوراميک سه بعدي است که مي تواند يک گام بسيار متحولانه براي تماشاگران المپيک 2020 ژاپن به حساب آيد. البته شايد به خاطر داشته باشيد که قبلا در مورد پخش هولوگرافيک تصاوير توسط ژاپن در المپيک صحبت کرده بوديم. اين گونه از پخش هم مي تواند جذابيت هاي خاص خود را داشته باشد و بسياري از افراد را تنها به دليل ديدن اين صحنه ها به ورزشگاه هايي که محل برگزاري بازي هاي المپيک هستند، بکشاند. به هر حال فناوري سه بعدي چند چشم انداز، هنوز به کيفيت مد نظر دانشمندان نرسيده است اما پيش بيني شده است که به طور حتم تا سال 2020 اين کيفيت به حد مطلوبي برسد. در آن زمان شما قادر خواهيد بود که از هر زاويه صفحه نمايش يک بازي متفاوت را تماشا کنيد. اين کارشناس اعتقاد دارد که در آينده اي بسيار نزديک شما قادر خواهيد بود که تمامي بازي ها را در يک استاديوم مجازي تماشا کنيد به شکلي که هر جايي که تمايل داشتيد، بتوانيد بنشينيد و همچنين بتوانيد با تماشاگران ديگري که شايد کاملا مجازي باشند ارتباط برقرار کنيد. در استاديوم هاي مجازي دوربين و ورودي هاي ميکروفن از تماشاگران واقعي وجود دارد که ازفناوري واقعيت افزوده دنياي مجازي براي اين کار بهره گرفته خواهد شد. به هر حال بعيد نيست که تمامي اين فناوري ها تا زمان برگزاري المپيک 2020 به سادگي در دسترس شما قرار گيرند.

 

المپيک در سراسر جهان

زماني مدير سايت رسمي فوتبال آمريکا اين ايده را مطرح کرد که بازي هايي نظير بازي هاي المپيک هر روز در يک کشور برگزار شود. اين ايده يک جنجال اساسي به پا کرد و همين ايده هم باعث شد تا گاي ليدبتر، متخصص فراگير شدن فناوري شرکت آتوس به اين فکر کند که اين ايده آن قدرهايي که به نظر مي رسد هم احمقانه نيست. البته به اين صورت که بازي هاي المپيک در محلي برگزار شود که ورزشکاران به صورت فيزيکي در آن حضور نداشته باشند. البته به خاطر پيشرفت هاي بسيار چشم‌گيري که در فناوري هايي نظير فناوري ابري صورت گرفته است، براي ميزباني رويداد مهمي چون بازي هاي المپيک فقط به يک کشور خاص احتياج نخواهيم داشت. در حال حاضر تنها چند شهر محدود هستند که ظرفيت انساني و مالي لازم را براي ميزباني بازي هاي المپيک دارند با اين اوصاف اين ايده که از فناوري هاي در دسترس و باز استفاده کنيم تا تعداد بيشتري از افراد به صورت مجازي گرد هم آمده و بتوانند به صورت همزمان بازي هاي مختلفي را برگزار کنند، ايده اي است که شايد در آينده ديگر احمقانه به نظر نرسد و حتي قابل اجرا هم باشد. به هر حال بايد گفت که فناوري با سرعت بسيار زيادي در حال رشد و ايجاد است و حتي به آساني نمي توان پيش بيني کرد که سال آينده از چه فناوري هايي استفاده مي شود اما مطمئنا المپيکي که در ژاپن برگزار مي شود از اين نظر بسيار هيجان انگيز خواهد بود.

 

ورزشکاران و داده هاي کلان

اصطلاح داده هاي کلان و يا Big Data، مفهومي است که به نسبت براي کاربران يک مفهوم جديد به حساب مي آيد. اين مفهوم به مجموعه اي از داده ها گفته مي شود که مديريت، کنترل و پردازش آن ها بسيار فراتر از توانايي ابزارهاي نرم افزاري در يک زمان قابل تحمل و در حد انتظار است. داده هاي کلان معمولا براي کشف الگوهاي رفتاري مورد استفاده قرار مي گيرند و در حال حاضر اين داده ها براي ورزش هاي خاصي در آمريکا به کار گرفته شده اند. آقاي گوئه مس که در اين زمينه کارشناس است، اعتقاد دارد که اين داده هاي کلان نقش بسيار اساسي در نحوه عملکرد ورزشکاران در بازي هاي المپيک 2020 خواهند داشت. آقاي مس در اين رابطه مي گويد در مرحله آموزش، ورزشکاران قادر خواهند بود تا داده هاي مربوط به عملکرد خود را جمع آوري کنند و آن را در فضاي امن مجازي که بر کلود کامپيوتينگ مبتني است، آپلود کنند. به اين ترتيب اين امکان براي ورزشکار فراهم مي شود که عملکرد خود را تحليل کرده و تحليل هاي ديگران را هم مطالعه کند و با توجه به آن ها عملکرد خود را تغيير دهد. خوبي اين روش اين است که حتي مربيان ورزش هم مي توانند از اين اطلاعات استفاده کنند و بر اساس همين اطلاعات از راه دور هم به ورزشکاران خود آموزش هاي لازم را بدهند. گوئه مس عنوان مي کند که جمع آوري اين داده ها از دو روش قابل استفاده خواهد بود. روش اول اين است که براي کشف الگوها و شناسايي نشانه هاي رشد، ضعف و يا حتي احتمال مجروح شدن ورزشکار مورد استفاده قرار گيرد. مورد دوم هم اين است که از اين داده ها چون اطلاعات و داده هاي بلادرنگ هستند، در تحليل هاي بلادرنگ استفاده شود و مربيان بر اساس اين تحليل ها آموزش خود را تنظيم کنند.

منبع: بایتنام

نظر ، پیشنهاد ، انتقاد


آخرین مطالب

کلمات کلیدی