وبلاگ گروه نرم افزاری حامی

قبل از ويندوز ده حتما به سراغ 8 برويد


نوشته شده توسط: مهدی قاسمی

چهارشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۳


اخبار تکنولوژی

حتما خبر داريد که مايکروسافت يک پرش ويژه انجام داده و بعد از ويندوز 8 مستقيما به سراغ ويندوز 10 رفته است.

از آن جايي که ويندوز جديد مايکروسافت ترکيبي از ويندوزهاي 8 و 7 است لازم است که براي استفاده از نسخه جديد ويندوز، آشنايي مختصري با ويندوز هشت داشته باشيد.

در شروع کار با ويندوز ۸، شما با مجموعه‌اي از کاشي‌هاي زنده و فعال روبه‌رو خواهيد شد که هر کاشي معرف يک نرم‌افزار است. براي اجراي هر نرم‌افزار روي آن کليک کنيد. اگر مي‌خواهيد کاشي‌ها را جابه‌جا کنيد، کليک چپ ماوس را روي کاشي مورد نظر نگه داشته و آن را به مکان دلخواه بکشيد. اگر به‌ اندازه کافي براي کشف رابط‌ کاربري ويندوز ۸، وقت گذاشته‌ايد، مي‌توانيد به صفحه اصلي (Desktop) برويد. براي اين کار کافي‌ است روي کاشي مربوط به آن کليک کنيد و يا کليد‌هاي‌ ترکيبي Win+D را بزنيد. با اين کار هر جايي که باشيد، به دسکتاپ منتقل خواهيد شد.

بزرگ‌نمايي و کوچک‌نمايي

اگر تعداد کاشي‌ها زياد باشد، با چرخاندن غلتک وسط ماوس مي‌توانيد در طول صفحه اسکرول کنيد. در اين صورت اگر خواستيد همه کاشي‌ها را به صورت يک جا ببينيد، بايد صفحه را کوچک کنيد.

براي اين کار کليد Ctrl را نگه داشته و با چرخاندن غلتـک وسط مـاوس، صفحه را کوچک‌نمايي کنيد. به همين روش مـي‌توانيد صفحه را مجدد بزرگ‌نمايي کنيد.

منوي جذاب

وارد دسکتاپ شويد. اشاره‌گر ماوس را روي گوشه‌هاي بالا يا پايين سمت راست دسکتاپ قرار دهيد تا منوي چهارم ظاهر شود.

اين منو در واقع براي دسترسي سريع‌تر به بخش‌هاي مختلف وينـدوز استفـاده مي‌شـود. اين منو را مي‌توانيد با کليدهاي ترکيبـي Win+C نيز ظاهر کنيد. سپس روي آن کليک کنيـد تا دسترسي کامل داشته باشيد. براي خارج شدن از Charm Menu، روي گوشه پايين سمت چپ صفحه کليک کنيد و يا کليد Win را بزنيد.

پنجره‌هاي همزمان

اگر به صورت همزمان چندين نرم‌افزار و يا پنجره در حال اجرا باشند، با قرار دادن شکلک ماوس روي گوشه سمت چپ بالاي تصوير مي‌توانيد تصوير کوچکي از همه پنجره‌ها را ببينيد. اين کار را با زدن کليدهاي ترکيبي Win+Tab نيز مي‌توانيد انجام دهيد. حالا از روي تصويرهاي کوچک نمايش داده شده، روي پنجره مورد نظر خود کليک کنيد تا به آن منتقل شويد. اين کار با کليدهاي ترکيبي Alt+Tab نيز قابل انجام است.

جست‌وجوگر باشيد

بهترين روش براي پيدا کردن فايل‌ها، نرم‌افزارها و ابزارها در ويندوز ۸، استفاده از منوي جست‌وجو (Search Charm) است. در يک قسمت دلخواه از صفحه‌ آغازين (Start Screen) به تايپ بپردازيد تا جستجو شروع شود.

حالا از منوي جست‌وجوي باز شده مي‌توانيد نوع فايل مورد نظر خود را انتخاب کنيد تا به اين صورت، نتايج مطلوب‌تري به دست آوريد. براي مثال اگر به دنبال يک آهنگ مي‌گرديد، ابتدا مي‌توانيد آن را در فايل‌هاي کامپيوتر خود جست‌وجو کنيد. اگر نتيجه‌اي نيافتيد، در منوي جست‌وجو روي موسيقي کليک کنيد تـا Xbox Music را بيـابيـد. اگـر بـاز هـم جست‌وجو بي‌نتيجـه بود، روي IE کليک کنيد تا جست‌وجوي اينترنتـي آغـاز گردد و همه اين‌کارها بدون نياز به بستن منـوي جست‌وجـو انجام مي‌شوند. در حقيقت شما به کمـک منـوي جست‌وجو (Search Charm) مي‌توانيد به دنبـال هر چيزي در هر جايي بگرديد.

نگران دکمه و منوي استارت نباشيد

حتما مي‌دانيد که بسياري از کاربران ويندوز 7 فقط و فقط به اين خاطر به سراغ استفاده از ويندوز 8 نرفتند که نتوانستند نبود دکمه و منوي استارت را در اين نسخه از ويندوز تحمل کنند. از آن جايي که مايکروسافت با هدف به کار گرفتن ويندوز هشت در ابزارهاي لمسي اين نسخه از سيستم عامل را طراحي کرده بود، بدون در نظر گرفتن ديگر مخاطبانش دکمه و منوي استارت را در صفحه دسکتاپ حذف کرده بود و اين کار به اندازه‌اي به ضررش تمام شد که تصميم گرفت در نسخه بعدي سيستم عامل خود يعني ويندوز 10 دوباره به شکل و شمايل قبلي خود برگردد که البته اين مورد نوعي شکست برايش محسوب مي‌شود. به هر حال اگر از اين مورد ناراضي هستيد و به همين خاطر به سراغ ويندوز 8 نرفته‌ايد بايد بدانيد که در نسخه بعدي اين مشکل کاملا برطرف شده و شما مي‌توانيد با خيالي آسوده منوي استارت خود را دوباره داشته باشيد.

منبع: بایتنام

نظر ، پیشنهاد ، انتقاد


آخرین مطالب

کلمات کلیدی