وبلاگ گروه نرم افزاری حامی

کتاب الکترونيک يا کتاب چاپي؟


نوشته شده توسط: مهدی قاسمی

چهارشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۳


اخبار تکنولوژی

خيلي وقت است که کاربران متخصص اينترنت از نشريه‌ها يا کتاب‌هاي چاپي دل کنده و رو به سمت ديجيتالي شدن گذاشته‌اند. در حال حاضر تمامي روزنامه‌ها و نشريه‌هاي معتبر جهان يک نسخه ديجيتالي هم دارند تا ريزش مخاطب نداشته باشند و بعد از مدتي اين تصور ايجاد شده است که مردم به نسخه ديجيتالي نشريه‌ها يا روزنامه‌ها بيشتر تمايل نشان داده‌اند.

اين ماجرا در رابطه با کتاب‌ها هم کمابيش ديده مي‌شود. در حال حاضر ممکن است به طور کلي نسخه چاپي يک کتاب وجود نداشته باشد و فقط نسخه ديجيتالي آن مورد استفاده خوانندگان قرار گيرد. در چنين شرايطي شايد اين موضوع احساس شود که آيا کاربران راضي مي‌شوند که براي نسخه‌هاي ديجيتالي هم بهايي را بپردازند يا اين که توقع دارند اين دسته از کتاب‌ها را به صورت رايگان دانلود کرده و بهايي در مقابل آن نپردازند.

در اين رابطه بايد گفت که گزارش جديدي توسط تحليلگران استراتژيک انجام شده که پيش‌بيني کرده است چرخش مالي بازار جهاني مصرف کنندگان کتاب الکترونيک تا سال 2020 به بيش از دو برابر سال 2013 خواهد رسيد. بر اين اساس مي‌توان گفت که در سال 2020 بازار مالي کتاب‌ها يا نشريات الکترونيک به ارزشي بيش از 16.7 ميليارد دلار خواهد رسيد زيرا اين بازار در سال 2013 چيزي در حدود 7 ميليارد دلار چرخش مالي داشته است.

رشد بازار براي کتاب‌هاي الکترونيک در کشورهاي مختلف جهان به يک صورت و به شکل ثابتي نبوده است، به عنوان نمونه اين بازار در کشورهايي نظير چين رشد بيشتري داشته است. تا قبل از سال 2013 تمايل مردم به مطالعه کتاب‌هاي الکترونيک بسيار پايين بود و کاربران همچنان دوست داشتند که يک کتاب چاپي را در دست بگيرند تا حس مطالعه در آن‌ها ايجاد شود و در سال 2013 هم اندکي کمتر از 10 درصد از مردم عادت به مطالعه کتاب‌هاي الکترونيک پيدا کردند ولي برطبق تحليلي که متخصصان و کارشناسان در اين رابطه انجام داده‌اند اين رقم تا سال 2020 به بيش از 25 درصد افزايش پيدا خواهد کرد. از جمله عواملي که باعث اين رشد مي‌شوند، گوشي‌هاي هوشمند و تبلت‌ها هستند که خواندن کتاب براي کاربران خود را ساده‌تر کرده‌اند.

البته رايانه‌هاي شخصي هم نقشي مشابه در اين زمينه دارند اما به دليل بيشتر بودن کاربران تلفن همراه هوشمند، نقش اين سخت افزار در اين زمينه پر رنگ‌تر خواهد بود. يکي از کارشناساني که در اين راستا به تحقيق پرداخته معتقد است که توسعه بازار کتاب‌هاي الکترونيک نيازمند حمايت شرکت‌ها و کمپاني‌هاي بزرگ و معتبر است. به عنوان مثال شرکت بزرگي نظير آمازون تا به حال اين نقش را به خوبي ايفا کرده است.

اين انتظار وجود دارد که با افزايش و توسعه خدمات شرکت‌هاي معتبر بيشترين تحرکات بازار کتاب‌هاي الکترونيک در نيمه دوم دهه رخ دهد و بيش از يک پنجم بازار کتاب به تصرف اين دسته از شرکت‌ها درآيد.

آماري که تا به حال در اين زمينه ارائه شده‌ حکايت از اين داشته است که در بعضي از مناطق، کتاب الکترونيک بيشتر مورد توجه کاربران بوده است به عنوان مثال فروش کتاب الکترونيک در کانادا، 15 درصد کل فروش کتاب کانادا در سال 2012 را به خود اختصاص داده است. در روسيه هم بازار کتاب الکترونيک در جايگاه سوم جهان بعد از آمريکا و چين قرار دارد. به هر حال بايد قبول کرد که تا حدودي عمر کتاب‌هاي چاپي رو به زوال است و آينده متفاوت از چيزي است که اکنون مي‌بينيم.

منبع:بایتنام

نظر ، پیشنهاد ، انتقاد


آخرین مطالب

کلمات کلیدی