وبلاگ گروه نرم افزاری حامی

پنج برابر شدن اتصالات در پنج سال


نوشته شده توسط: مهدی قاسمی

چهارشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۳


اخبار تکنولوژی

جديدترين گزارش شرکت تحقيقاتي Gartner نشان مي‌دهد اتصال دستگاه‌هاي مختلف به اينترنت تا 6 سال آينده به طور قابل توجهي رشد خواهد داشت به طوري‌که تا پايان سال آينده حدود 5 ميليارد دستگاه و تا پايان سال 2020 حدود 25 ميليارد دستگاه به اينترنت متصل خواهند شد. همه شرکت‌هاي بزرگ در حوزه فناوري اطلاعات معتقدند اتصالات به اينترنت در قالب اينترنت اشياء و نيز استفاده از دستگاه‌هاي بي‌سيم در محل کار و در منزل به طور قابل توجهي در حال افزايش است اما بر سر بزرگي آمار اتصالات توافق ندارند. به عنوان مثال سال گذشته شرکت سيسکو پيش‌بيني کرد تا پايان سال 2020، دو برابر تعداد دستگاه‌ها يعني حدود 50 ميليارد اتصال به اينترنت ايجاد خواهد شد.

پيوند با اينترنت اشياء

معاون شرکت تحقيقاتي Gartner از مفهوم جديدي به نام nexus of forces خبر داد که پيوندي بين پردازش ابري، دستگاه‌هاي تلفن همراه، الگوهاي اطلاعات و شبکه‌هاي اجتماعي برقرار مي‌کند و از طريق اينترنت اشياء تقويت مي‌شود.

اين امکان که تهديد بزرگي براي بسياري از کسب و کارهاي موجود در حوزه فناوري اطلاعات محسوب مي‌شود، با هدف جذب بيشتر مشتري و ارتباط موثر با آن ارائه شده است.

اين مقام مسئول معتقد است توسعه ناگهاني و سريع nexus، تاثير اقتصادي اينترنت اشياء در مصرف‌کنندگان، کسب و کارها، مقامات شهري، بيمارستان‌ها و بسياري از سازمان‌هاي ديگر را براي يافتن راه‌هاي جديد و بهره‌برداري از فناوري به طور قابل توجهي افزايش خواهد داد.

شرکت تحقيقاتي Gartner تخمين مي‌زند در سال 2015 اينترنت اشياء از کليه خدمات پشتيباني خواهد کرد که هزينه‌اي حدود 69.5 ميليارد دلار را به خود اختصاص مي‌دهد و اين ميزان تا سال 2020 به 263 ميليارد دلار خواهد رسيد.

بازآفريني اشياء و خدمات

با توجه به اين‌که برنامه‌هاي کاربردي مصرف‌کننده، بسياري از اشياء متصل را راه‌اندازي مي‌کنند، باعث کسب درآمد قابل توجهي مي‌شوند. بر اساس پيش‌بيني شرکت تحقيقاتي Gartner تا سال آينده در بخش مصرف‌کننده، براي اتصال اشياء حدود 2.9 ميليارد دلار و تا سال 2020 حدود 13 ميليارد دلار به دست خواهد آمد. اين شرکت در گزارش خود اشاره کرده است که با گسترش اينترنت اشياء، امکانات جديد هوشمند از جمله حس تشخيص ديجيتال، قابليت‌هاي محاسباتي و ارتباطي در بسياري از دستگاه‌ها حتي اشياء عادي بازآفريني خواهد شد. همچنين در ادامه گزارش، در کنار مزيت‌ها و فرصت‌هاي رقابتي اين امکان مهم، بر توجه نسبت به تاثير مخرب احتمالي و تهديدات امنيتي تاکيد شده است. بر همين اساس تا سال 2017 بيش از 20 درصد از سازمان‌ها از خدمات امنيت ديجيتال و حفاظت از دستگاه‌ها در اينترنت اشياء استفاده خواهند کرد.

منبع: بایتنام

نظر ، پیشنهاد ، انتقاد


آخرین مطالب

کلمات کلیدی