وبلاگ گروه نرم افزاری حامی

مايکروسافت متحول مي‌شود


نوشته شده توسط: مهدی قاسمی

چهارشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۳


اخبار تکنولوژی

مايکروسافت در جريان برگزاري کنفرانس Connect که با تمرکز روي توسعه‌دهندگان برگزار مي‌شود، اعلام کرد که فريم‌ورک دات‌نت را متن باز مي‌کند. همچنين علاوه بر متن‌باز کردن دات‌نت، اين فريم‌ورک کراس پلتفرم نيز خواهد شد که با وجود اين ويژگي اپليکيشن‌هاي مبتني بر دات‌نت در لينوکس و مک نيز اجرا خواهند شد. در اقدامي که هيچ‌گاه در زمان دو مديرعامل پيشين مايکروسافت رخ نداد، ردموند در زمان زمامداري ساتيا نادلا در پي متن‌باز کردن فريم‌ورک دات‌نت است. علاوه بر متن‌باز اعلام کردن اين فريم‌ورک، دات‌نت کراس‌پلتفرم نيز خواهد شد که از اين‌رو توسعه‌دهندگان مي‌توانند اپليکيشن‌هاي توسعه داده شده مبتني بر دات‌نت را در لينوکس و مک نيز اجرا کنند. مايکروسافت در سال‌هاي اخير بخش‌هايي از دات‌نت را متن‌باز کرد. ردموندي‌ها در ماه آوريل نيز بنياد دات‌نت را با هدف نظارت بر دستاورد‌هاي دات‌نت متن باز تاسيس کردند. با توجه به انتشار اخباري در مورد متن‌باز شدن دات‌نت، به‌نظر مي‌رسد مايکروسافت درپي جذب توسعه‌دهندگاني است که در حال کار با انواع فناوري‌هاي متن‌باز به منظور توسعه‌ اپليکيشن‌هاي مبتني بر سرويس‌هاي ابري براي چندين پلتفرم هستند. توسعه‌ نرم‌افزار مثل تمامي جنبه‌هاي دنياي فناوري، تفاوت عمده‌‌اي با ده سال پيش کرده است. در حال حاضر توسعه‌دهندگان به دنبال استفاده از ابزار‌هايي هستند که بتوانند اپليکيشن‌هاي خود را بدون نياز به تجربه‌ محيط‌هاي مختلف برنامه‌نويسي، توسعه دهند.

دات‌نت چگونه متن‌باز خواهد شد؟

پروسه متن باز کردن دات‌نت يک شبه انجام نخواهد شد. انتظار مي‌رود اين پروسه در طول چند ماه تکميل شود. از ديروز مايکروسافت مخازن دات‌نت را در گيت‌هاب در دسترس عموم قرار داده است. ردموندي‌ها درصدد تشويق توسعه‌دهندگان براي مشارکت در توسعه‌ اپليکيشن‌ها براساس دات‌نت متن‌باز هستند. مايکروسافت براي تسريع در امر متن‌باز کردن دات‌نت، از وجود سرويس‌هايي که پيش‌تر در اين حوزه فعاليت مي‌کردند، ياري خواهد گرفت. از جمله‌‌ي اين سرويس‌ها مي‌توان به پروژه‌ مونو اشاره کرد. پروژه مونو، سرويسي است که در جهت تبديل دات‌نت به يک بستر کراس پلتفرم توسعه يافته، از اين‌رو ردموندي‌ها بر اين باورند که توانايي‌هاي متخصصان مونو بسيار با ارزش است. همکاري نزديک کمپاني مايکروسافت با متخصصان پروژه مونو به معناي همکاري ردموندي‌ها با شرکت زامارين (Xamarin) است که پروژه مونو توسط آن توسعه يافته است. در ابتداي سال جاري ميلادي اخباري مبني بر خريد کمپاني زامارين توسط مايکروسافت منتشر شده بود. اين خريد در جهت تسريع امر اضافه کردن قابليت کراس پلتفرم به دات‌نت انجام خواهد پذيرفت. با انتشار خبر مربوط به متن باز کردن دات‌نت، گمانه‌ها در اين خصوص تقويت شده است. مايکروسافت اعلام کرده که شماري از قابليت‌هاي ارائه شده توسط زامارين را به ويژوال استوديو خواهد افزود. ردموندي‌ها همچنين از ارائه هر چه بيشتر محصولات با استفاده از قابليت‌هاي محصولات کمپاني زامارين در آينده خبر دادند.

درخت دات‌نت، باز خواهد شد

فريم‌ورک دات‌نت در سال ۲۰۰۲ با هدف تسهيل توسعه اپليکيشن‌ها براي ويندوز منتشر شد. در آن سال‌ها ويندوز همچنان به‌عنوان يک اکوسيستم غالب در دنياي فناوري مطرح بود و پلتفورم‌هاي متن باز قدرت چنداني نداشتند؛ ضمنا پلتفورم‌هاي موبايل نيز وجود نداشت. با گسترش استفاده از دات‌نت و بلوغ اين فريم‌ورک، بخشي از تيم توسعه‌دهنده، نظراتي را در مورد پشتيباني همزمان از مک و ويندوز مطرح کردند که البته مخالفاني نيز داشت. مايکروسافت براي آزمايش اين نظريه، فريم‌ورک متن باز سيلورلايت را که يک پياده‌سازي از .Net است، براي مک منتشر کرد. درموندي‌ها در سال‌هاي اخير شاهد مجادله تيم توسعه دات‌نت و آزور با تيم توسعه ويندوز براي پشتيباني از ساير پلتفرم‌ها بودند. در اوخر دهه ۲۰۰۰ و پس از افزايش محبوبيت سيستم‌‌هاي متن‌باز، تحقيقات نشان از کاهش رضايت توسعه‌دهندگان مبتني بر دات‌نت، از اين پلتفرم داشت. گوگل سيستم‌عامل متن باز آندرويد را معرفي کرده و گيت‌هاب دروازه‌هاي مخازن خود را براي به اشتراک‌گذاري انواع نمونه‌هاي کد باز کرده بود. توسعه‌دهندگان با گذشت زمان، گزينه‌هاي بيشتري را براي توسعه پيش روي خود ديدند، در حالي که مايکروسافت همچنان بر سياست‌هاي پيشين خود پا فشاري مي‌کرد. تيم توسعه ويندوز در پاسخ به ضعف پلتفرم دات‌نت از نظر کاربري در ساير اکوسيستم‌ها، به HTML 5 و وجود نرم‌افزار اينترنت اکسپلورر براي توسعه‌ي اپليکيشن‌هاي سمت کاربر اشاره مي‌کردند. اما HTML 5 گزينه مناسبي براي پوشش دادن همه نيازها نبود.

راهي که دراز است

مايکروسافت براي جذب توسعه‌دهندگان راه درازي در پيش دارد و با وجود انواع سيستم‌ها و فناوري‌هاي متن‌باز، کار آن سخت‌تر از پيش است. برخي از توسعه‌دهندگان، دات‌نت را به‌دليل بسته بودن ترک کرده و راهي ساير پلتفورم‌هاي توسعه شده‌اند. نسل جديد برنامه‌نويسان نيز از ابتدا کار با سيستم‌هاي ديگري را تجربه کرده‌اند. متن باز کردن منبع دات‌نت، از ابعاد ديگري نيز قابل بررسي است. اين اقدام مايکروسافت را مي‌توان سياست خطرناکي عنوان کرد، چرا که شايد توسعه‌دهندگان کنوني، به‌دليل از دست دادن برخي از ويژگي‌هاي پيشين که در اثر متن‌باز شدن در دسترس نيست، از اين پلتفورم مهاجرت کنند.

منبع: بایت

 نام

نظر ، پیشنهاد ، انتقاد


آخرین مطالب

کلمات کلیدی